Jak zbavit dům vlhkosti

Možná jste si všimli, že se vám doma na některé stěně vytvořil zelený povlak. Jedná se o plíseň, kterou způsobila vlhkost. Zbavit se jí je jednoduché, ale prevence je jednodušší!

Proč je v domě vlhko?

Našli jste na stěně plíseň a netušíte, kde se vzala? Plíseň se tvoří navlhnutím stěny, což mohou způsobovat obvyklé činnosti jako je vaření, sprchování nebo i sušení prádla. Důležité je tedy v domě pořádně větrat a zamezit tak usazení vlhkosti, která může plíseň vytvořit. Nejlepší je na chvíli vytvořit průvan, který navíc do místnosti nažene čerstvý vzduch. Pokud vám průvan vadí, otevřete okno alespoň v zasažené místnosti, stačí i na tzv. mikroventilaci.

Jak se plísní zbavit?

Místnosti, ve kterých může být tvoření vlhkosti zvýšené, nezapomínejte pravidelně kontrolovat. Plísně si totiž nemusíte v první chvíli vůbec všimnout. Plíseň se může utvořit jak na zdi, tak mezi dlaždicemi i tapetami. Nejúčinnějším pomocníkem pro odstranění plísně jsou speciální chemické prostředky, které jsou běžně dostupné. Protože ale obsahují aktivní látky, které účinně plísně odstraňují, nezapomeňte místnost po aplikaci důkladně vyvětrat.

Na co si dát pozor

Pokud jste se rozhodli plíseň odstranit, přípravek na ni ihned naneste, nezkoušejte ji napřed oškrábat či setřít – mohou se z ní uvolnit spóry, které by se mohly dál šířit. Pozor si dávejte také na to, abyste spóry nevdechli.

Jak zamezit šíření vlhkosti a vzniku plísně

Alternativou vedle větrání je pořídit si vlhkoměr a pravidelně sledovat, na jaké úrovni se vlhkost ve vašem domě či bytě pohybuje. Koupit si můžete také pohlcovač vlhkosti, který se za vás postará o zachycení přebytečné kapaliny ze vzduchu, což na přístroji ihned poznáte.

Nejlepší způsob, jak plíseň odstranit, je nedovolit jí vůbec vzniknout. Proto po každém vaření, sprchování nebo jiné činnosti, která vytváří vlhkost, nezapomínejte větrat.