Budiž světlo

Co bychom si počali bez světla. Na každou činnost si musíme posvítit. Ale trošku jinak, jinou intenzitou a z jiného úhlu. Už chápete, proč specializované prodejny s osvětlením přímo překypují nabídkou na různá světla, světýlka, lustry a lampy? Každý výrobek totiž slouží jinému účelu. Stejně jako každá místnost v domácnosti.

Vezměme si takový obývací pokoj. Není tomu tak dávno, kdy mu dominoval jeden velký lustr zavěšený většinou ve středu místnosti. I dnes lustry v interiérech samozřejmě mají své místo, jen se už zdaleka nemusíme držet pravidla, že patří pouze do centra pokoje. Naopak, k tomu, aby lustr splnil svůj účel, jej musíme zavěsit tam, kde jej potřebujeme, jako třeba nad jídelní stůl, zkrátka nad místo, které je třeba mít kvalitně osvětlené. Velmi praktické jsou modely s možností regulace intenzity osvětlení, jelikož nároky na různé činnosti se v průběhu dne se mění.

Nezapomeňte na světlo doplňkové

Jedno centrální osvětlení v obývacím pokoji ale zdaleka nestačí. Protože se většinou jedná o největší místnost v domě či bytě, ve které se v průběhu dne schází všichni členové rodiny, je dobré osvítit ho také tzv. osvětlením doplňkovým. U vašeho oblíbeného křesla, do kterého se rádi zavrtáte s oblíbenou knihou nebo hrnkem čaje, by tak měla stát kvalitní stojací lampa, pod kterou si můžete po večerech nerušeni číst.

Posviťte si na kuchyňskou linku

Velké nároky jsou z hlediska osvětlení kladeny na kuchyň, ve které v první řadě dochází k přípravě pokrmů, což je činnost, na niž je třeba obzvláště dobře si posvítit. Nepodceňujte proto osvětlení kuchyňské linky, která si žádá intenzivní osvětlení umístěné ideálně nad pracovní linku. To by nemělo oslňovat, ale zároveň by mělo dobře podávat barvy. V hledáčku vašeho zájmu by proto měla být svítidla s vysokým indexem podání barev, pod kterými jednoduše řečeno bude okurka zelená a rajče červené.

Ostré světlo do ložnice nepatří

Velmi opatrní buďte s výběrem osvětlení do ložnice, tedy místnosti, která sice apriori patří relaxu a odpočinku, ale také třeba četbě před spaním. Osvětlení v ložnici jako takové by proto mělo být spíše tišícího charakteru. Vyvarujte se tedy intenzívního světla z ostrých žárovek a zaměřte se na svítidla s teplejšími odstíny, která i hravě vykouzlí intimní náladu. Asi nemusíme dodávat, že na nočních stolcích by neměla chybět regulovatelná stolní lampička.

S osvětlením dětského pokoje si vyhrajte

Obzvláště záležet si dejte na výběru osvětlení do dětského pokoje, který na kvalitu osvětlení jako takového klade poměrně vysoké nároky. Děti si ve svých pokojíčcích totiž nejenom hrají, ale také se v nich učí, píší domácí úkoly, čtou a odpočívají. A na všechny tyto činnosti musí vaše dítko dobře vidět. Základem je o něco více intenzívní centrální světlo, na psacím stole by neměla chybět kvalitní stolní lampa a nad postelí vhodné nástěnné svítidlo, které mu posvítí při četbě před spaním.

 

Zaměřeno na exteriér

Speciální kapitolou je venkovní osvětelní, ať již se jedná o LED svítidla nástěnná sloupková či s čidlem. Zde spolu s bezpečnostní stránkou věci – uvědomte si, že svítidlo bude vystavené výkyvům počasí, je třeba vycházet z celkové plochy, kterou plánujete osvítit. O čím větší plochu se bude jednat, tím intenzívnější světlo bude vyžadovat. Pozor ovšem na sousedy, které byste neměli oslňovat.

Výběr vhodného osvětlení do domácnosti rozhodně nepodceňujte a pro jistotu se poraďte s odborníky ve specializovaných obchodech. Ti vám s výběrem toho pravého osvětlení rádi poradí.