Podlahy jsou základ – posviťme si na ně!

Elementární součástí budov, veškerých komerčních i průmyslových prostor i obchodů jsou jednoznačně podlahy. Nejprve je totiž třeba zajistit vyhovující typ podlahové krytiny, aby následně bylo možné každou provozovnu, výrobní halu nebo i sklad vybavit vhodným nábytkem a zařízením.

S přihlédnutím na druh provozované činnosti v tom, kterém prostoru a frekvenci zátěže pak vybíráme i odpovídající krytinu pro příslušné interiéry.

Koberce, dlažby nebo betonové stěrky

Pochopitelně i při plánování komerčních prostor s obchody a kancelářemi se většinou počítá s podobnými podlahovými krytinami, jako při zařizování bytu nebo rodinného domu.

Podlahy v recepcích

Recepce a vstupní prostory jednoznačně vytvářejí první dojem na hosty, zákazníky, zaměstnance či potenciální obchodní partnery. Přestože se v některých hotelových recepcích stále můžeme setkat s kobercem již ve vstupní hale, patrně pro navození domácké, hřejivé atmosféry, většinou se od tohoto trendu ustupuje a volí se zejména velkoformátové dlažby.

Totéž pak platí i o komerčních budovách s kancelářským zázemím pro firmy. Jedná se o velmi frekventované prostory, a tudíž jsou vhodnou volbou právě snadno udržovatelné podlahové krytiny, které však dokáží náležitě zaujmout. Dlažby pak mohou být používány v různých dezénech, a i například v mramorovém či lesklém provedení.

Pouze do čistících zón u vstupu se používají vstupní rohože z jiného materiálu. Ovšem textil připomínající koberec většinou zastupuje nylonová zátěžová rohož s vysokou absorpční schopností. Díky ní se pak zachytí nejvíce venkovních nečistot z obuvi i v případě špatného počasí. Sníží se tím riziko zbytečného poškrábání i dalšího opotřebení dlažby v hale. Případná vlhkost se z takové dlažby snadno uklidí.

Podlahy v restauracích

Podobně výhodné bude použití dlažbové podlahy v restauracích či obchodech. V prvním případě se tak zamezí nebezpečí poškrábání šoupáním a přemisťováním stolů a židlí, a samozřejmě i opotřebení samotnými zákazníky. V obchodních prostorech se zase hodí podlahy odolné proti zátěži, kterou by mohl způsobit nábytek, skříně nebo různé police.

Podlahy ve sportovních zařízeních i šatnách

Dlažbu si v neposlední řadě umíme dobře představit na podlaze ve školách, různých sportovištích, vstupních halách u bazénů nebo v šatnách.

V kancelářích laminát nebo lino

V samotných kancelářských prostorách pak záleží na celkovém konceptu zařízení té které firmy. Všudypřítomný zátěžový koberec určený do vysoce frekventovaných interiérů samozřejmě dobře odvede svou dvojí funkci. Působí příjemně a pohodlně, zároveň se jedná o snáze udržovatelnou variantu ve srovnání s kobercem, který bychom pořídili například do obýváku doma.

Přesto existují jisté nevýhody. Kancelářský nábytek, židle, ale i jiné kusy nábytku, jako například pojízdné kontejnery, se dnes vyrábí s kolečky z důvodu snadného přemisťování. Po koberci se však nemanipuluje zrovna nejlépe, a navíc se přeci jen může častým přemísťováním nábytku s kolečky poškodit nebo minimálně protlačit.

Oblíbené dřevo se na výrobu podlah tradičně využívá několik staletí. Bohužel masivní dřevěné fošny případně i parkety, se pro použití v kancelářích příliš nehodí, využívají se náhradní praktické krytiny.

Moderní otevřené kancelářské prostory se v současnosti vybavují buď laminátovými, tzv. plovoucími podlahami, které dřevo imitují. Nebo existuje široký výběr umělohmotných pokrývek s čím dál inovativnějších materiálů.

Zajímavé je, že první plovoucí podlahy vznikly ve Švédsku již v 70. letech, nicméně během jejich vývoje museli výrobci také vychytat prvotní nedostatky. Jedná se o laminátové podlahy ze tří vrstev, z nichž první je impregnovaná. Skvěle tak odolává vlhkosti a drží tvar. Prostřední vrstva je tvořena dřevěnou nosnou deskou a ta je pak pokryta třetí, dekorativní pochozí vrstvou většinou z pryskyřičné celulózy. Laminátová podlaha se nazývá „plovoucí“ protože není spojena s podkladem, ale jednotlivé díly jsou spojeny drážkami. Cítíme pak lehčí nášlap.

Výhodou je, že se na takových podlahách neusazuje prach a jsou zdravotně nezávadné. Jsou velmi snadné z hlediska údržby a úklidu, a proto se hodí do mnoha interiérů, škol i zdravotnických zařízení.

Laminátové podlahy jsou relativně odolné, přesto, pokud bychom měli strach, že se poškodí častým přejížděním právě třeba kancelářskými židlemi, není problém použít podložky pod židle.

Velice používanou krytinou jsou pochopitelně linolea vyráběná z PVC. Jejich nespornou výhodou je vysoká odolnost, dlouhá životnost a v posledních letech i značná škála výběru z různých vzorů. Mnohá lina tak mohou dokonale imitovat jiné materiály, třeba prkna, parkety či dlažby. Navíc jsou hygienické a dobře tlumí kročejový hluk. Naleznou tak využití jak v kancelářských, ale i průmyslových interiérech. Nezaleknou se jich ani v mnoha dílnách.

V některých výrobnách a dílnách s hlučným provozem naleznou uplatnění případně i vinylové podlahy, a to i díky svým tepelně a hlukově izolačním vlastnostem. Rozdíl je pouze v tom, že vinylové podlahy se dodávají v dílcích, kdežto PVC lina v rolích. Samozřejmostí jsou však varianty ochranných průmyslových rohoží.

Podlahy a jejich úpravy pro průmyslové haly a sklady

Výrobní prostory se většinou vyznačují potřebou vysoce zátěžové krytiny odolné proti špíně, prachu i mechanickému poškození vibracemi nebo pohybem různých dopravních vozíků a dalších prostředků manipulační techniky. Zpravidla si zde představíme betonovou podlahu. Záleží na kvalitě provedení a dle potřeb jednotlivých provozů je třeba dbát i na vyrovnání nerovností. Tam, kde je třeba dokonale ukotvit regálové systémy na rovné podlahy, je pravidelnost povrchu namístě.

Pro takové případy se doporučují i epoxidové podlahy či stěrky, případně stěrky polyuretanové. Zajistí čisté interiéry a v případě právě skladových prostor pomohou bezpečnému umístění a ukotvení regálů. Jsou vhodné pro kotvení sloupků ochranných klecí i přístrojových zařízení. Dokonale vyhovují pro pohyb s VZV nebo paletovými vozíky. Díky vysoké odolnosti však dokonale ochrání před mechanickým poškozením těžkou technikou, manipulaci s paletami, přístroji nebo například i sudy s chemikáliemi.

Moderním trendem je vzájemné ovlivňování interiérů a jejich designů

Na jedné straně si rádi vybavujeme své domovy i kanceláře v industriálním vzhledu a pořizujeme sem třeba kovové police či svítidla a na zem a stěny použijeme betonovou stěrku.

Naproti tomu i v průmyslových interiérech dnes klidně na podlahy použijí tzv. marmoleum. A co že to je? Jedná se o produkt čistě z přírodních, obnovitelných surovin. Především je to směs lněných olejů, korkové nebo dřevité moučky a pak různých pryskyřic a pigmentů. Vznikne tak dobře udržovatelná, antistatická a antibakteriální podlahová krytina v dokonalém souladu s moderními ekologickými požadavky. Navíc, jak někteří výrobci podotýkají, plně odpovídá normám v některých specifických oborech elektrotechnického či farmaceutického průmyslu.