Vyplatí se Vám krátkodobý pronájem v Karlových Varech, nebo dlouhodobý?

V článku se zaměříme na porovnání krátkodobého a dlouhodobého pronájmu v Karlových Varech. Zjistíte, jaká z variant se Vám vyplatí více, pokud jste investovali do nemovitosti a rádi byste ji dále pronajímali. V článku jsou uvedené také průměrné ceny nájmu s vývojem posledních let a částky, které si lidé průměrně nechávají platit za krátkodobý pronájem celé nemovitosti.

Srovnání měsíčního výdělku při krátkodobém a dlouhodobém pronájmu v Karlových Varech

Krátkodobý pronájem

Investovat do nemovitostí v Karlových Varech se vyplatí, jelikož se sem sjíždějí lidé z celého světa, kteří se chtějí ubytovat na pár nocí. V roce 2018 město navštívilo více než milion turistů.

Tento typ pronájmu může být z dlouhodobého hlediska výnosnější, a to až o 50 až 100 % v porovnání s dlouhodobým pronájmem. Lidé k těmto účelům využívají nejčastěji platformu Airbnb či Booking, kde lze pronajmout celou nemovitost, nebo její část.

V Karlových Varech se aktuálně nachází více než 300 typů nemovitostí vhodných ke krátkodobému pronájmu.

Hostitelé, kteří pronajímají celou nemovitost, která je vhodná pro 2 – 4 hosty, je plně vybavená a nachází se v centru města, si měsíčně přijdou v průměru na 15 000 – 30 000 Kč.

Celková částka se odvíjí od zvolené lokace, velikosti bytu a jeho zařízení, počtu lůžek a sociálního vybavení. Do ceny bytu je vždy připočítán úklid a městská daň. Hodně pronajímatelů poskytuje také slevy v případě delšího pronájmu.

Dlouhodobý pronájem

V letech 2018 a 2019 došlo k celorepublikovému nárůstu nájemného. Situace se týkala především velkých měst. V Karlových Varech došlo ve srovnání s ostatními kraji k největšímu meziročnímu nárůstu o 20,9 %. Přehled vývoje naleznete níže.

Průměrná cena v Kč 08/2018 06/2019 07/2019 08/2019
za m2 158 174 182 191
za byt 10 621 11 636 12 189 12 024

Byty k dlouhodobému pronájmu zde hledají i cizinci, kteří tvoří 10 % obyvatelstva města a jsou ochotni za byty dobře zaplatit.

 

Specifika krátkodobého pronájmu

VÝHODY

 • Možnost využít ho i pro vlastní účely v případě potřeby.
 • Byt se příliš neopotřebovává, protože není nepřetržitě obsazen. Turisté ho využívají často jen na přespání.
 • Díky pravidelnému úklidu se udržuje stále ve výborném stavu.

POVINNOSTI

 • V případě, kdy opakovaně pronajmete byt nebo pokoj, stáváte se dle zákona podnikatelem a máte povinnost zřídit si živnost, na jejímž základě budete moci poskytovat ubytovací služby.
 • Ohlašovací povinnost vůči cizinecké policii.
  • V případě cizinců z EU, pokud je pobyt delší, než 30 dnů.
  • V případě cizinců mimo země EU i v případě pobytu na 1 noc.
 • Vést domovní knihu, která by sloužila pro potřeby Policie ČR.
 • Vybírat městské a lázeňské poplatky.

Specifika dlouhodobého pronájmu

VÝHODY

 • Vyšší stabilita nájemného v případě včasných plateb.
 • Poplatky za energii a drobné opravy jsou přeneseny na nájemce.

NEVÝHODY

 • Omezený přístup a kontrola nemovitosti.
 • Ztráta možnosti využít nemovitost pro vlastní účely.

Tip: Na co si dát pozor, pokud pronajímáte byt na základě nájemní smlouvy.

Rozhodující při rozlišení krátkodobého pronájmu s tím dlouhodobým je účel ubytování a délka. V článku jsme uvedli hlavní rozdíly mezi těmito pojmy a přiblížili jsme, jaké jsou Vaše možnosti, pokud byste chtěli pronajímat byt v Karlových Varech. Z hlediska výnosnosti se více vyplatí krátkodobý pronájem. V takovém případě si investor vydělá na nájemném měsíčně i o 100 % více. Především v případě lázeňského města se dá předpokládat vysoký zájem, jelikož je turisty hojně navštěvováno. V takovém případě je vhodné zvážit, jestli je pro Vás tato varianta vhodná, jelikož je časově náročnější. Byt je nutné stále uklízet, vítat hosty apod. Existuje ale i řada firem, které pro Vás tyto služby zajistí. Přečtěte si zkušenosti lidí z Čech.

Dali byste přednost krátkodobému pronájmu, kde je jistota vyššího výdělku, nebo byste zvolili raději dlouhodobý pronájem, který je na správu méně časově náročný?