Tašková střecha si stále udržuje svoji popularitu

Je zajímavé, že i přesto, že v současnosti existuje za tašku náhrada v podobě plechu, lidé stále dávají přednost „tradiční“ taškové střeše. Proč je stále tak oblíbená?

Pod pojmem tašková střecha si ještě třeba představit buď pálené nebo betonové tašky. Je mezi nimi rozdíl ve výrobě, ale oba typy splňují všechny základní vlastnosti kvalitní střechy. A to odolnost, dlouhou životnost, tepelněizolační i zvukoizolační vlastnosti.skridlova-strecha-je-popularna_resolutionplus

Na střeše záleží

Každý majitel domu ví, že střecha je základ. Proto i při stavbě nového nebo přestavbě staršího rodinnéhom domu většina lidí věnuje největší pozornost právě výběru krytiny. Dá se říci, že v současnosti již všechny střechy splňují základní kritéria, aby mohly být považovány za bezpečné a funkční. No i přesto, je stále nejoblíbenější tašková střecha, ať už z pálené nebo betonové tašky.

Velký výběr

Taškové krytiny jsou nejvhodnější na střechy se zakřivením přibližně od 20 do 45 stupňů. Souvisí to zejména s vodou, aby mohla volně stékat po střeše. Neboť v případě, kdy je sklon nedostatečný, voda stéká pomalu, což může způsobit, že se dostane pod tašky a střecha bude promoká. V opačném případě, je-li sklon příliš strmý, může být ohrožena stabilita krytiny.

Samozřejmě, existují už i tašky, u kterých výrobce garantuje možnost menšího nebo většího sklonu. Při nich však třeba dát pozor na montáži a dodržet všechna doporučení výrobce. Pokud zvažujete strmější střechu, je lepší upřednostnit betonovou tašku, protože je těžší, a proto lépe drží stabilitu. Kromě toho existují i ocelové příchytky, kterými se při montáži mohou jednotlivé tašky připevnit, aby lépe držely.

Montáž

Pro montáž střechy je dobré najmout si odborníky. Někdy to může vypadat jako poměrně náročný úkol. Rozhodně se zeptejte známých, kteří již předělávali nebo stavěli, jaké mají zkušenosti s firmami. No i tak buďte při výběru nároční. Neboť při montáži střechy se dá hodně věcí pokazit. Nejlepší bude, když seženete partu, která má profesionálního stavbyvedoucího a on už na spoustu věcí dohlédne.

Dlouhá záruka

Při výběru krytiny není ani tak důležité, jestli to bude betonová nebo pálená verze. Spíše je dobré zaměřit se na kvalitu té které konkrétní tašky, kterou garantuje výrobce. Kvalitní střecha by bez větších problémů měla vydržet půl století, proto se tašky často prodávají is 30-letou zárukou.

Jak již bylo zmíněno, střecha musí vydržet dlouho, a proto někteří výrobcova neváhají poskytovat záruku v rozmezí několika desítek let. Má to však několik háčků. Je třeba si předem velmi pečlivě zjistit, na co všechno se záruka vlastně vztahuje. Kromě toho výrobci většinou uvádějí jako podmínku správnou instalaci, to znamená, přesně podle jejich pokynů.

Proto, pokud chcete, aby střechu po vás zdědila i další generace, věnujte pozornost i záručním podmínkám. Protože nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit.

Malé rozdíly mezi betonovou a pálenou taškou

Mezi těmito dvěma typy tašek jsou v kvalitě už jen malé rozdíly, což vám potvrdí asi každý, kdo se už mezi nimi rozhodoval. Záleží vážně pouze na detailech a vašem estetickém cítění, který typ upřednostníte.

Betonová taška nejčastěji skládá z betonového základu a různých barevných příměsí, které určují její barvu. Základní surovinou pálené tašky je hlína, která (jak naznačuje už název) se vypaluje.

Betonové střeše je připisována větší odolnost vůči vnějším povětrnostním vlivům a vyšší mrazuvzdornost. Má i vysokou pevnost, a proto lépe odolává mechanickému tlaku. Samozřejmě, ani když zvolíte pálenou krytinu, neznamená to, že při první vichřici přijdete o střechu. Z druhé strany betonová střecha je obecně těžší, proto je při určitém typu krovu lepší zvolit pálenou, aby například nedošlo k narušení stability.

Pálená taška má výhody, mezi které patří vysoký tepelný odpor a schopnost propouštět vodní páry, protože hlína je prodyšnější než beton. V souvislosti s tím může být naopak menší priesakovosť betonové tašky vnímána jako výhoda, protože v konečném důsledku lépe odvádí srážkovou vodu.

Oba typy se však dají dodatečně povrchově ošetřit různými ochrannými vrstvami. Nebo výrobce nabízí upravený povrch rovně, jak je to u pálené krytiny s keramickou glazurou. Tím se víceméně vyrovnávají izolační vlastnosti obou typů.

Výběr je na vás

Nezáleží na tom, kolik odborných článků a diskusí pod nimi si přečtete, protože z každého bude jako vítěz vycházet něco jiného, a to buď pálená, nebo betonová taška. Proto v konečném důsledku zůstává výběr pouze na vás.

Nejlepší bude, když zvážíte na jaký dům se bude střecha dávat, a napasovat to podle toho. Na starší domy se staršími krovy bude vhodnější pálená taška, a například na dům na Kysucích, kde sněží mnohem více, než v okolí Pezinku, raději zvolte betonovou tašku.

No i tak je nejdůležitější kvalita, kterou vám garantují výrobce a prodejce, aby se nestalo, že o pár let bude střecha nefunkční. Jde o dlouhodobou investici, kterou je třeba zvážit. No střecha je rozhodně věc, do které se investovat vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.