Jaké služby očekáváte od podnikatelského účtu?

Požadavky podnikatelů na povahu jejich podnikatelského účtu se liší, stejně jako kvalita a rozsah obchodních aktivit a obchodních příležitostí kdekoli na světě. Ten nejlepší podnikatelský účet by měl poskytovat podnikateli jakékoli neomezené finanční převody a transakce, výběry peněžní hotovosti z bankomatů zdarma po celém světě i další vychytávky.

Účet v různých měnách či nárok v rámci podnikatelského účtu na případnou právní pomoc a asistenci zajišťuje samotná banka.

Postupně se stává naprostou samozřejmostí, že dobrá banka poskytne svému klientovi vlastního podnikatelského poradce. Dnešní podnikatelé se při výběru banky nezaměřují jen na náklady za samotné vedení účtu, ale zajímají se hlavně o celkový rozsah služeb poskytovaných bankovními institucemi. Čím dál častěji hledají účty, které jim poskytnou komplexní služby a nabídnou něco navíc.

Mnohé banky na současném trhu v bankovnictví nabízejí podnikatelský účet, který například v rámci jednoho transparentního poplatku umožňuje jejich klientovi získat neomezený počet tuzemských transakcí zadaných přes internet či neomezený počet výběrů hotovosti z bankomatů po celém světě. Naprostou samozřejmostí se stává vedení podnikatelského účtu v několika světových měnách současně, pojištění možných asistenčních služeb včetně právní pomoci, embosované platební karty i kontokorent.

Propojení účtu s firemním účetnictvím

Kromě těchto služeb mnozí podnikatelé oceňují také možnost propojit svůj podnikatelský účet s firemním účetnictvím. Tato možnost jim ušetří čas a různé poplatky za vedení účtu a další náklady. Taková aplikace například umožňuje rychlejší a pohodlnější zadávání více platebních příkazů nebo stahování bankovních výpisů přímo do účetního programu.

Podnikatelský účet může mít také mnoho dalších výhod. Klientům banky, kteří podnikají jsou obvykle k dispozici zvláštní poradci, kteří se zaměřují na poradenství ohledně financování obchodníků a malých podniků. Tito pracovníci banky jsou zkušení a dobře orientovaní v podnikovém prostředí a bankovních produktech pro různé typy podnikání. Pomohou vám s rozvojem vašeho podnikání a dokážou vám poradit, jak rozumně a výhodně nakládat s prostředky, jaký podnikatelský účet s kontokorentem se právě pro vás hodí, jakož i způsoby a možnosti získání různých úvěrů poskytovaných jejich bankou.

Tito konzultanti jsou snadno k zastižení na jednotlivých pobočkách bank nebo mohou dokonce na základě individuální dohody mezi vámi a bankou docházet do sídla vaší společnosti na cílené konzultace. Nemusíte mít strach, naberte odvahu, připravte si otázky a prodiskutujte je s odborníkem na podnikové finance, včetně zdánlivě samozřejmých záležitostí.

Jste začínající podnikatel?

Mnoho začínajících podnikatelů se zabývá otázkou, zda jsou ze zákona povinni založit si na začátku podnikání podnikatelský účet. Brzy však zjistí, že dnes stále obecně platí, že takový typ bankovního účtu mít nemusí. Proč si tedy část podnikatelů takový bankovní účet nezakládá?

Mnohé asi odrazují různé poplatky za vedení účtu, protože mezi podnikateli panuje stále rozšířený názor, že jednou z nevýhod podnikatelského účtu je i to, že je banky nabízejí dráž než běžné osobní účty pro nepodnikatele. Jste-li fyzická osoba, nepochybně již máte svůj osobní bankovní účet, takže podnikatelský účet nepotřebujete. Naopak můžete svůj stávající soukromý účet využít i pro podnikání. Tím ušetříte spoustu peněz za vedení účtu, což by mohlo být mnohem dražší v případě podnikatelského účtu.

Má to své výhody, ale existují i ​​některé nevýhody. Pokud například používáte soukromý účet na podnikání, vaše banka vám nenabídne a neumožní získat některé finanční produkty dostupné pro zákazníky mající podnikatelský účet, jako je například investiční úvěr či podnikatelský účet s kontokorentem, firemní kreditní karty apod. Jste-li právnickou osobou, je podnikatelský firemní účet nutností.

Jaké jsou tedy výhody podnikatelského účtu?

Je sice pravda, že mnoho bank účtuje různé poplatky za správu účtu, ale tento druh poplatků a výdajů může být vykázán v daňovém přiznání jako náklady a tím se sníží daňový základ. Používání podnikatelského účtu má mnoho dalších výhod. Některé bankovní domy nabízejí svým klientům kompletní sadu služeb ve formě balíčků, které mohou obsahovat nejen dnes již zcela samozřejmý internetbanking, službu MultiCash a okamžitou SMS notifikaci jakýchkoliv pohybů na účtu, ale i podnikatelský účet s kontokorentem se sadou různých platebních kreditních karet.

Odděleným používáním osobního a firemního účtu chráníte své soukromí a zároveň si zjednodušujete proces vedení a vyhodnocování účetnictví. Na účtu se objevují pouze finanční transakce související s vaší obchodní činností. To vám může snížit náklady na vedení účetnictví, protože externí účetní se snadno a přehledně dostanou k potřebným informacím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.