Kamenné obklady

Kamenné obklady byly zpočátku míněny jako kopie starého zdiva, časem se však staly díky technologiím, které dokáží kámen pravidelněji zpracovávat, samostatným architektonickým prvkem. Kámen se používal vedle cihel a dřeva jako základní stavební materiál, protože ho bylo poměrně snadné získat a nebylo materiálu pevnějšího. S použitím kvalitních impregnačních přípravků lze přírodní kámen ošetřovat velmi jednoduše a můžete ho bez problémů použít i v kuchyni nebo v koupelně. Přírodní kamenný obklad dodá každému interiéru atraktivní vzhled. I malý detail obložený z břidlice nebo pískovce, příjemně zútulní každou místnost.

Druhy obkladů

Kamenné obklady jsou dvojího druhu, interiérové vnitřní a exteriérové venkovní, používají se především na obklad fasád, plotů, komínů, ale ve velké míře pro vnitřní obklady stěn kolem krbu, v koupelně, v obývacím pokoji či v kanceláři.Takže, co nám může kamenný obklad stěny přinést? Dobrou volbou obkladů můžeme zvýšit estetickou hodnotu každé stěny i fasády a tím i celého objektu, přitom v dnešní době jsou možnosti volby kamenných obkladů takřka nevyčerpatelné. Kamenné obklady dále izolují venkovní stěnu proti vodě i mrazu.

Obkládat stěny lze vlastně každým kamenem i různými kombinacemi, protože některé oblasti nemají na kámen nouzi. Ale v obchodní síti je možno získat jen některé. V prvé řadě to je břidlice, z níž jsou obklady velice pevné, pružné a příjemné na pohled. Břidlice má výborné izolační vlastnosti a při vhodném využití kontrastních barev obložená stěna působí velice pěkně. Stejně tak lze použít břidlici jen šedou, kdy pak stěna dostane lesklý až kovový charakter.

Venkovní kamenné obklady
Venkovní kamenné obklady, autor obrázku: Richard Cocks

Dalším surovinou je kvarcit neboli křemenec, což je také extrémně tvrdá a odolná hornina. Pískovec je možno charakterizovat velkou odolností vůči mechanickému poškození a obložené stěny z něho vypadají velmi elegantně, protože mu dávají historizující ráz. V neposlední řadě můžeme doporučit vápenec, který se však hodí více do interiérů, i on má velkou odolnost. Z méně častých kamenů se můžeme zmínit třeba o opuce, žule, horniny domácí i dovezené, je jich tak velké množství.

Jako kamenné obklady se používají lomového či štípaného kameny nebo říční kámen. Pro vnitřní obklady můžete používat spárování i bezespárovou montáž. V obchodní síti je možno koupit kamenné obklady v různých formách přípravy, dokonce jako celé panely nebo pásy, a jejich pokládka je pak jednoduchá a rychlá.

Autor úvodního obrázku: Tech109

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.