Obklady koupelen, které potěší nejen na pohled

Bez obkladů si již dnes nedokážeme představit žádnou koupelnu, a nejde jen o to, že obložení stěn je chrání před vlhkostí. ale koupelna, řekněme si, že většina z nás bydlí v bytech a malou koupelnou, tím získá lesk, prosvětlenost a dojem čistoty. Koupání má v naši kultuře dlouhou tradici, k dokonalosti tento očistný proces asi dotáhli nejdál Římané a Turci. Mnohé obklady se také proto tvoří právě s klasickými motivy připomínající obě destinace.

Obklady koupelen mohou být různé, pomalu se ztrácí jednotná barva bílá nebo světle modrá a dokonce černá, což byla módní novinka asi před 25 lety. Při výběru bychom si měli uvědomit, že obklady dotvářejí celkový vzhled interiéru bytu, tedy nejen koupelny samotné. Jde sice o intimní prostor, ale zavítá se velká část návštěvníků bytu. Zařízení koupelny by mělo odrážet představy majitele, mělo by doplňovat sanitární výbavu, mělo by mít vhodně zvolenou barvu a jedinečný charakter, protože lze barvou a leskem opticky koupelnu zvětšit, zútulnit, ale také opačně zmenšit a znepříjemnit.

Tmavý obklad koupelny

Tmavý obklad koupelny, autor: jm3

Druhy obkladů

Obklady mohou být různé, moderním materiálem je nějaký druh kamene, nejlépe světlý a drobnější, tradiční jsou však glazované keramické kachličky. Chemický se řadí k silikátům s obsahem přírodních látek a oxidy křemíku. Vývoj zaznamenala i velikost, lze použít dlažbu ve velikosti mozaiky od 2 x 2 cm do 10 x 10 cm až po desky o rozměrech 30 x 60 cm. Vhodné je také použít tzv. listelu, což je okrasný prvek vertikálního charakteru, vlastně zdobná páska, nebo bombat, profilový prvek, bordura spojující listelu a bombáto a nebo inzerto, tedy dlaždice s plochým dekorem. Na každém samozřejmě záleží, zda použije jeden vzor nebo motiv, nebo se dá cestou kombinací formátů nebo ozdobných prvků, lze se odpoutat od klasického vertikálního pokládání dlaždic a použít kladení nakoso pod úhlem 45 stupňů.

Autor úvodního obrázku: James Burrell

Tags: , , , , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to Top ↑
  • Rady a tipy

    Vybíráte nové bydlení v Praze? Developer FINEP nabízí atraktivní byty za výhodných cenových podmínek.

    Potřebujete pro plastová okna ceník, který je dostupný online? Oknoplastik má pro vás řešení!

    Nechte si vyrobit moderní vchodové dveře do domu na míru od firmy PERITO.


  • Doporučujeme