Bez obkladů si již dnes nedokážeme představit žádnou koupelnu, a nejde jen o to, že obložení stěn je chrání před vlhkostí. ale koupelna, řekněme si, že většina z nás bydlí v bytech a malou koupelnou, tím získá lesk, prosvětlenost a dojem čistoty. Koupání má v naši kultuře dlouhou tradici, k dokonalosti tento očistný proces asi dotáhli nejdál Římané a Turci. Mnohé obklady se také proto tvoří právě s klasickými motivy připomínající obě destinace.
Obklady koupelen mohou být různé, pomalu se ztrácí jednotná barva bílá nebo světle modrá a dokonce černá, což byla módní novinka asi před 25 lety. Při výběru bychom si měli uvědomit, že obklady dotvářejí celkový vzhled interiéru bytu, tedy nejen koupelny samotné. Jde sice o intimní prostor, ale zavítá se velká část návštěvníků bytu. Zařízení koupelny by mělo odrážet představy majitele, mělo by doplňovat sanitární výbavu, mělo by mít vhodně zvolenou barvu a jedinečný charakter, protože lze barvou a leskem opticky koupelnu zvětšit, zútulnit, ale také opačně zmenšit a znepříjemnit.
Druhy obkladů
Obklady mohou být různé, moderním materiálem je nějaký druh kamene, nejlépe světlý a drobnější, tradiční jsou však glazované keramické kachličky. Chemický se řadí k silikátům s obsahem přírodních látek a oxidy křemíku. Vývoj zaznamenala i velikost, lze použít dlažbu ve velikosti mozaiky od 2 x 2 cm do 10 x 10 cm až po desky o rozměrech 30 x 60 cm. Vhodné je také použít tzv. listelu, což je okrasný prvek vertikálního charakteru, vlastně zdobná páska, nebo bombat, profilový prvek, bordura spojující listelu a bombáto a nebo inzerto, tedy dlaždice s plochým dekorem. Na každém samozřejmě záleží, zda použije jeden vzor nebo motiv, nebo se dá cestou kombinací formátů nebo ozdobných prvků, lze se odpoutat od klasického vertikálního pokládání dlaždic a použít kladení nakoso pod úhlem 45 stupňů.
Autor úvodního obrázku: James Burrell