Návrat do minulosti, aneb trendy v bydlení pro rok 2020

Stavíte, rekonstruujete, zařizujete nové bydlení? Pak vás jistě zajímají nejnovější trendy z oblasti bydlení pro letošní rok. Samozřejmě pro zařízení pohodlného domova je nejdůležitější brát ohledy na potřeby vaší rodiny a to, abyste se doma cítili dobře především vy, ale jít s dobou se prostě nosí. Nejen u oblečení, ale i v oblasti designu našich příbytků.

Vintage je prostě in

Jak již název napovídá, do módy se opět vrací někým milovaný, někým nenáviděný vintage styl. Trend historického nábytku, který do našich domovů přináší nostalgii dávných časů našeho dětství, někteří Češi nevidí rádi, asi proto, že pokud jsme vyrůstali v komunistickém Československu, stále máme na paměti, jak to u všech vypadalo tak nějak stejně. Víceméně měli lidé doma 4 typy sedaček, fronta na stěny, které se táhly ode zdi ke zdi, a na nich byly vystavené kýčovité pozlacené vázy a sošky. Tyto dekorace jsou naštěstí již minulostí.

Vintage styl není o tom, že na chalupě, či u babičky prolezete půdu a do svého obývacího pokoje s nejmodernější vynilovou podlahou dotáhnete křeslo s dřevěnými područkami a zašlým květovaným čalouněním. I když environmentalisté a hlavní proudy ekologických aktivistů, kteří se snaží o udržitelnost dostupných zdrojů, by byli jistě rádi.

Vintage je o inspiraci minulou dobou. Není nutné pořizovat padesát let staré rekvizity. I když… Pokud si na proměnu troufáte, nikdy není na škodu zrecyklovat komodu po babičce. Vinatge styl propojuje retro a modernu je napů cesty mezi tím co bylo a co bude. Co bude vždycky in, vintage je pocit, když přijdete domů a cítíte se doma a zároveň před třiceti lety u babičky. Vintage dělá dům domovem.

Zapomeňte na všechna pravidla, která jste se dočetli v magazínech o bydlení. Šedou s šedou umí kombinovat podle fotek naprosto každý amatér, naštěstí doby, kdy byly in šedé tóny, doplněné sterilní bílou už jsou dávno pasé. Zapomeňte na sériový nekvalitní nábytek vyrobený ze zbytků dřeva, či slepených pilin. Pořiďte si kvalitní nábytek, solitérní kousky, které dle zařizovací etikety k sobě „nemohou“ ladit a přesto vypadají super. To je vintage. Moderní kvalitní křeslo, které jen zdánlivě připomíná to, ve kterém kdysi odpočíval babiččin mourek. Líbily se vám vzorované koberce? Tak šup pro ně do obchodu! Shaggy koberce má každý, ale peršan, který přežije i vaše vnuky má málokdo.

Vintage kousky dělají interiér osobitým

Zatímco masově vyráběný nábytek zaplňuje příbytky lidí bez nápadu a vytváří uniformní bydlení, vintage styl přináší do domovů osobitost, kouzlo, teplo domova. Nevěříte? Podívejte se na sociální sítě. Na fotky obýváků vašich přátel. Jeden jak druhý. Minimalistická stěna, nad ní obří televize a naproti nim sedací souprava, kterou jste už někde viděli…

Vintage nábytek vám zaručí, že rozhodně nebudete mít stejný byt jako Karel odnaproti. A o to přeci jde. Aby náš domov byl otiskem naší povahy, osobnosti, aby pomáhal vytvářet náš příběh.

Ostatně domov je místo, kam bychom se měli rádi vracet. Ne, trávit hodiny leštěním kuchyňské linky, protože loni bylo moderní mít dvířka v maximálním lesku. Ale o tom, uvařit si čaj, obléknout si pletené ponožky, které nám upletla babička k Vánocům a posadit se do ušáku a přečíst si knihu. Nevadí, že náš ušák není šedý, ale je zdobený květinami, které nám připomenou babiččinu zahrádku. Není „in“, ale je náš, jedinečný, stejně jako život každého jednoho z nás. A o to jde. Kdo chce osobitý styl, volí vintage. Pohodu, domov a příběh.

PS: A klidně si toho pozlaceného slona, kterého vám dala kamarádka ve třetí třídě, vystavte, protože… je to vaše věc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.