Netradiční bydlení v mezonetové bytě

Mezi nejefektnější a nejpřepychovější byty se řadí byty mezonetové. Pro své obyvatele přinášejí některé výhody, ale na druhé straně má tento byt o své nedostatky.
Hlavním prvkem mezonetového bytu je, že zasahuje do dvou pater, tím připomíná bydlení v soukromém patrovém domku. Především je výhodou to, že je oddělena soukromá část bytu s ložnicemi od druhé společenské s obývacím pokojem a jídelnou s kuchyní. Mezonety se většinou budují na vyhlídkových lokalitách s pěkným výhledem, mají velká okna a často též terasu nebo balkony. Obvykle jde i o lokality na klidných místech, to vše přispívá k luxusnímu bydlení.

Proč lidé vyhledávají takové lokality a způsoby bydlení? Pořízení vlastního domku přináší určité těžkosti hlavně finanční a časové. Mezonetové byty se dnes nabízejí s možností okamžitého stěhování. Zvláště mladší rodiny nebo páry jsou lákány na nové zajímavé a neotřelé bydlení s vymoženostmi domku, ale stejně mezi lidmi. Proto tento typ bydlení není určen úplně pro každého.

Bydlení v mezonetových bytech

Mezonetový byt je v jádru spojení dvou bytů umístěných nad sebou spojených schodištěm. Nemusí jít však o strukturu domku, protože jednotlivá patra se mohou se sousedními různě prolínat. Navíc byty nemají charakter bytu, jak jsem zvyklí třeba z velkých bytových domů, typickými jsou vysoké stropy, všude dostatek volného prostoru, dokonalé světelné podmínky díky velkým oknům a v neposlední řadě ústřední designové schodiště do vyššího patra. Právě toto schodiště může v životě přinášet některé problémy.

Mezonet

Mezonet, autor obrázku: urbaneapts

Bydlení v mezonetových bytech je určeno pro mladé lidi, ale uteče několik desítek let a stanou se z nich důchodci a může přijít nějaká nemoc či jiná pohybová zábrana. Bat se tak bude muset prodat, přebudovat s ložnicí v přízemí a tak se z něj stane dvougenerační byt. Obdobně to může přinášet
potíže, jsou-li v bytě malé děti, přenášení je neustále nahoru a dolu nemusí být vždy snadné.

zTo jsou ve zkratce základní kladné i záporné vlastnosti, kterými se dá charakterizovat mezonetový byt. Máme-li v úmyslu si takové bydlení pořídit, měli bychom se poradit s bytovým architektem a společnými silami tu vytvořit příjemný domov pro sebe a svou rodinu.

Autor úvodního obrázku – mezonet: urbaneapts

Tags: , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to Top ↑
  • Rady a tipy

    Vybíráte nové bydlení v Praze? Developer FINEP nabízí atraktivní byty za výhodných cenových podmínek.

    Potřebujete pro plastová okna ceník, který je dostupný online? Oknoplastik má pro vás řešení!

    Nechte si vyrobit moderní vchodové dveře do domu na míru od firmy PERITO.


  • Doporučujeme