Netradiční bydlení v mezonetové bytě

Mezonetový byt

Mezi nejefektnější a nejpřepychovější byty se řadí byty mezonetové. Pro své obyvatele přinášejí některé výhody, ale na druhé straně má tento byt o své nedostatky.
Hlavním prvkem mezonetového bytu je, že zasahuje do dvou pater, tím připomíná bydlení v soukromém patrovém domku. Především je výhodou to, že je oddělena soukromá část bytu s ložnicemi od druhé společenské s obývacím pokojem a jídelnou s kuchyní. Mezonety se většinou budují na vyhlídkových lokalitách s pěkným výhledem, mají velká okna a často též terasu nebo balkony. Obvykle jde i o lokality na klidných místech, to vše přispívá k luxusnímu bydlení.

Proč lidé vyhledávají takové lokality a způsoby bydlení? Pořízení vlastního domku přináší určité těžkosti hlavně finanční a časové. Mezonetové byty se dnes nabízejí s možností okamžitého stěhování. Zvláště mladší rodiny nebo páry jsou lákány na nové zajímavé a neotřelé bydlení s vymoženostmi domku, ale stejně mezi lidmi. Proto tento typ bydlení není určen úplně pro každého.

Náš tip: Zajímate se kromě bytového designu i o styling oblečení? Využijte služeb stylisty, či stylového kouče.

Bydlení v mezonetových bytech

Mezonetový byt je v jádru spojení dvou bytů umístěných nad sebou spojených schodištěm. Nemusí jít však o strukturu domku, protože jednotlivá patra se mohou se sousedními různě prolínat. Navíc byty nemají charakter bytu, jak jsem zvyklí třeba z velkých bytových domů, typickými jsou vysoké stropy, všude dostatek volného prostoru, dokonalé světelné podmínky díky velkým oknům a v neposlední řadě ústřední designové schodiště do vyššího patra. Právě toto schodiště může v životě přinášet některé problémy.

Mezonet
Mezonet, autor obrázku: urbaneapts

Bydlení v mezonetových bytech je určeno pro mladé lidi, ale uteče několik desítek let a stanou se z nich důchodci a může přijít nějaká nemoc či jiná pohybová zábrana. Bat se tak bude muset prodat, přebudovat s ložnicí v přízemí a tak se z něj stane dvougenerační byt. Obdobně to může přinášet
potíže, jsou-li v bytě malé děti, přenášení je neustále nahoru a dolu nemusí být vždy snadné.

zTo jsou ve zkratce základní kladné i záporné vlastnosti, kterými se dá charakterizovat mezonetový byt. Máme-li v úmyslu si takové bydlení pořídit, měli bychom se poradit s bytovým architektem a společnými silami tu vytvořit příjemný domov pro sebe a svou rodinu.

Autor úvodního obrázku – mezonet: urbaneapts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.