Renovace parket

Renovace parket

Slovo parketa má několik významů, pro nás je hlavní, že jde i o truhlářsky upravenou čtvercovou nebo obdélníkovou desku ze dřeva, korku, dřevotřísky apod., ze kterých se pak skládá podlaha. Na zámcích vidíme, jaká péče se věnovala podlahám, z parket se skládaly různé vzory, leštily se, lakovaly.

Ve 20. století se většinou parkety pokládaly v klasovém systému, dnes zase jen jedním směrem. Ale ať byly parkety položeny jakkoliv, po určitém čase se každá podlaha zašpiní, různě poškodí a tak vlastně znehodnotí. Jenže síla starých parkety dává tu možnost, že se nemusí strhnout a položit nové, ale pro oživení a ušetření finančních nákladů lze zvolit renovaci podlahy. Ta obnoví původní vzhled podlahy.

Renovace parket jsou tři kroky jdoucí po sobě, broušení, tmelení a povrchová úprava. Mezi povrchové úpravy parket patří nejčastější lakování, ale i méně častěji olejování, pastování nebo voskování. Dobře ošetřená podlaha je na první pohled vizitkou majitele nebo uživatele jeho starosti o objekt. Také bychom měli upozornit, že ani při renovaci parket se nevyplatí šetřit na nesprávném místě a korunka úspor finančních prostředků třeba na nesprávný levný lak způsobí, že za rok či dva bude podlaha opět prochozenou, flekatá a poškozená.

Postup renovace parket

Při postupu renovace parket je nejdříve nutné odstranit stará lak nebo i jeho zbytky celoplošným obroušením většinou pásovou bruskou. Obvyklé je, že se používá nejdříve brusný papír s hrubou zrnitostí a postupně se zrnitost zjemňuje, až následuje leštění. Pak následuje tmelení spár, které se objevují mezi parketami. Parkety jsou dřevěné, takže spáry vznikají automaticky jejich vysycháním, ale může jít i o uvolnění třísek na okraji. Tmelení se provádíme dřevěným prachem, který se mísí s tmelícím roztokem a směs se roztírá stěrkou.

Po zaschnutí tmelu se odstraní jeho zbytky z povrchu a je možno plochu jemnějším brusným papírem vyhladit a zjemnit. Nejpečlivější prací musí být závěrečné lakování, na které se používá speciální špachtle. Základní lak se nanáší dvou nebo třech vrstvách, podle zatížení podlahy. Když základní lak zaschne, nanáší se na celou plochu další vrstva vrchního zátěžového laku, a to v jedné nebo dvou vrstvách, opět podle zatížení podlahy. K renovaci parket se používají laky vodou ředitelné nebo rozpouštědlové a mohou být polomatné nebo lesklé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.