Užijte si prázdniny u vás na zahradě

Koronavirus. Nejčastěji skloňované, nenáviděné slovo, po celém světě. Pandemie je smutnou realitou všedních dní. Rodičům přibyly starosti s výukou dětí, naše prázdninové sny o exotických destinacích se pomalu rozplývají. Zbylo z nich jen nekonečné dohadování s cestovní kanceláří. Vláda nám umožnila sice vycestovat do zemí, které se nachází v blízkosti Středozemního moře, ale i tak to má své podmínky a spousta z lidí, kteří čerpali dovolené a ošetřování, aby zabezpečili výuku a hlídání svých dětí, ani dovolenou čerpat nebude, ze strachu, aby v době pandemie a ekonomické krize nepřišla o práci.

Nezoufejte i u nás v České republice může být krásně. Máme spoustu krásných rybníků, kempů, nekonečné množství historických i přírodních pamětihodností, které nám závidí turisté z celého světa. Berte situaci kolem koronaviru jako výzvu, ne jako trest. Samozřejmě je hezké učit děti poznávat krásy Bali a Thajska, ale letos máte příležitost jim ukázat, že i u nás je krásně. Třeba z nich díky tomu vyroste generace vlastenců, kteří si budou vážit toho, v jak krásné zemi žijeme.

Pokud máte zahradu, máte velkou výhodu, že si ji můžete uzpůsobit na trávení letních prázdnin. Trochu si to místo zpříjemnit, aby vám nebylo líto, že nejste v pětihvězdičkovém hotelu na pláži. Bazén je samozřejmě neskutečný bonus, ale je třeba si na zahradě zřídit i pohodlnou oázu určenou k relaxaci, opalování a letním grilovačkám.

Posezení na zahradu do altánku, či do pergoly je letošní must have. Máme výhodu, že oproti dřívějším dobám, kdy vrcholem zahradního posezení byly plastové židle a stoly, výrobci dnes dbají na to, aby zahradní nábytek byl nejen funkční, nevlhl, vydržel dlouho, ale také byl zároveň pohodlný a lákal k odpočinku.

Nábytek na zahradu vybírejte opravdu pečlivě. Dbejte na to, aby mu neublížilo vlhko při deštivém počasí. Polstry a podsedáky by měly být lehce udržovatelné, obzvláště pokud máte malé děti. Vylité pití, rozteklá zmrzlina, a různé další nehody jsou s malými dětmi na denním pořádku.

Posezení se nestyďte ozvláštnit různými dekoracemi, úžasně vypadá záplava nejrůznějšího venkovního osvětlení, které vám z vaší zahrady udělá romantické místo na večer, které přímo láká k večeři při svíčkách a otevření lahvinky kvalitního vína.

V módě jsou dnes také hmyzí hotely a místa, na kterých dáte hmyzu na zahradě možnost se v klidu věnovat sběru pylu a podpoříte tak populaci včel a motýlů, které pomalu ale jistě decimuje moderní způsob hospodaření člověka. S dětmi můžete takový hmyzí hotel vytvořit, až bude venku pršet, budete mít naučnou zábavu na celé odpoledne. Stačí pár látek, stlouci domeček a jednotlivé poličky v něm vyplnit například skořicí, kůrou, či šiškami. Hmyz si sám najde cestu, jak si tam svůj příbytek vybudovat. Méně zdatní jedinci mohou vytvořit pítko pro ptáky, či pro motýli, kteří ocení vodu s cukrem v okolí rozkvetlých květin.

Odměnou vám tak bude nejen dobrý pocit, že se s dětmi snažíte pomoci přírodě, ale pokud si v blízkosti takového hmyzího hotelu postavíte lavičku, budete moci pozorovat pilné včelky při práci a nádherné barevné motýly. Věřte, že je to lepší než televize. Zapojte děti do práce na zahradě a uvidíte, že si na mobily a tablety ani nevzpomenou. Především předškoláci ocení, když spolu zasadíte nějakou rostlinu, o kterou se budou moci sami starat a sledovat, jak pěkně roste.

Také můžete dětem zřídit jejich vlastní útočiště, je jen na vaší preferenci, zda domek na stromě, teepee, či koupený stan, určitě budou mít radost, že mají své útočiště, kde budou moci rozehrát svou bujnou fantazii a pozvat kamarády ke hře na kovboje a indiány. Anebo holčičky své kamarádky s barbínkami na čaj o páté. Super zábavou pro děti je i trampolína.

Myslete také na sebe, a pokud v běžném stereotypním životě nemáte moc času si odpočinout, pořiďte si houpací síť, odkud budete moci pozorovat nejen motýli, ale i svá dítka, jak si hrají. Budete si moci přečíst v klidu knihu, kterou máte rozečtenou už půl roku, a navíc vás příjemné pohupování lehce uspí.

Uvidíte, že jednou budete na tuto dobu vzpomínat, ne jako na čas, kdy se musely nosit roušky, a nesmělo se cestovat, ale jako na léto, kdy jste se mohli sobě a dětem plně věnovat. Ono nakonec není důležité, kde jste, ale s kým jste. Tak krásné léto!

 

 

 

Zdroj fotografií: Pixabay, Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.