Jaro znamená na zahradě radost i starost

Zima už snad definitivně skončila a kdo může, tráví čas venku a užívá si sluníčka. Majitelé zahrad, zahrádek i malých záhonků vedle chaty se tak vrací ke svému koníčku, který ale kromě práce znamená i mnoho potěšení a v pravý čas snad i sklizeň.

Vše se po zimě musí opět upravit a připravit na další sezónu. První kroky tak vedou ke kontrole skleníku a nářadí, pak je na řadě údržba sekačky i úprava záhonů. Vše musíme důkladně zkontrolovat, mrazy a střídání teplot nedělají dobře ani stavebním materiálům, ani dřevu. U toho je možné, že bude potřeba impregnace nebo nový lak, abychom mohli vše dál používat tak, jak jsme zvyklí. I když jsou zimy v posledních letech mírné, slunečné dny a noční mrazy materiálům nesvědčí. Obhlédnout musíme i pergolu nebo přístřešek a také zahradní nábytek pro posezení s přáteli, aby bylo vše připraveno v dokonalém stavu, než poprvé rozpálíme gril.

V letní sezóně se náš život z velké části přesune právě ven, proto bychom tam měli mít pohodlí a vše v pořádku. Pro sebe i návštěvy přátel a rodiny, které si přijdou popovídat a posedět v příjemném prostředí. Zahradu používáme k odpočinku i pěstování plodin, které máme rádi, a to vše potřebuje péči. Okopávat záhonky a sázet i sít nové rostliny většinu zahrádkářů baví, stejně jako sledovat, jak vše roste a zraje. Přesto nesmíme usnout na pomyslných vavřínech hned po prvním úspěchu, ale na druhou stranu bychom neměli svůj řas trávit jen prací. Rovnováha mezi povinnostmi a zábavou by měla platit i u zahrady. Pokud se ale na obhospodařování záhonů těšíme, pak může být pro nás i odpočinkem.

Každý den, který mžeme prožít venku, na své zahradě u domu nebo chalupy, je při slunečném počasí příjemný. A když se o zahradu staráme, odmění se nám krásně kvetoucími záhony i bohatou úrodou.

5 rad, jak vybrat zahradní traktor

Pohled na svět ze hřbetu zahradního traktoru láká snad každého muže. Vždyť kdo by nechtěl mít hotovo až 5x rychleji? Traktor totiž nabízí širší záběr a vzdálenost urazí v kratším čase než klasické sekačky. A vyniká i svou multifunkčností. Jak ale vybrat model, který se hodí k práci na vaší zahradě? Pokračovat ve čtení „5 rad, jak vybrat zahradní traktor“

Na zahradě jako doma

Dům a zahrada, to jsou spojené nádoby. Kdo je šťastným majitelem zahrady u svého domu, ví, jak je příjemný pohled z oken domu přímo do zahrady a jak příjemné je posezení v tichém zákoutí zahrady pod pergolou nebo na terase u domu. Pravdou je, že zahrada si vyžaduje mnoho skoro každodenní práce, aby ji člověk udržel ve stavu podle jeho představ a přání. Ale tato práce se mnohonásobně vyplatí.
Pokračovat ve čtení „Na zahradě jako doma“

Užijte si prázdniny u vás na zahradě

Koronavirus. Nejčastěji skloňované, nenáviděné slovo, po celém světě. Pandemie je smutnou realitou všedních dní. Rodičům přibyly starosti s výukou dětí, naše prázdninové sny o exotických destinacích se pomalu rozplývají. Zbylo z nich jen nekonečné dohadování s cestovní kanceláří. Vláda nám umožnila sice vycestovat do zemí, které se nachází v blízkosti Středozemního moře, ale i tak to má své podmínky a spousta z lidí, kteří čerpali dovolené a ošetřování, aby zabezpečili výuku a hlídání svých dětí, ani dovolenou čerpat nebude, ze strachu, aby v době pandemie a ekonomické krize nepřišla o práci.

Nezoufejte i u nás v České republice může být krásně. Máme spoustu krásných rybníků, kempů, nekonečné množství historických i přírodních pamětihodností, které nám závidí turisté z celého světa. Berte situaci kolem koronaviru jako výzvu, ne jako trest. Samozřejmě je hezké učit děti poznávat krásy Bali a Thajska, ale letos máte příležitost jim ukázat, že i u nás je krásně. Třeba z nich díky tomu vyroste generace vlastenců, kteří si budou vážit toho, v jak krásné zemi žijeme.

Pokud máte zahradu, máte velkou výhodu, že si ji můžete uzpůsobit na trávení letních prázdnin. Trochu si to místo zpříjemnit, aby vám nebylo líto, že nejste v pětihvězdičkovém hotelu na pláži. Bazén je samozřejmě neskutečný bonus, ale je třeba si na zahradě zřídit i pohodlnou oázu určenou k relaxaci, opalování a letním grilovačkám.

Posezení na zahradu do altánku, či do pergoly je letošní must have. Máme výhodu, že oproti dřívějším dobám, kdy vrcholem zahradního posezení byly plastové židle a stoly, výrobci dnes dbají na to, aby zahradní nábytek byl nejen funkční, nevlhl, vydržel dlouho, ale také byl zároveň pohodlný a lákal k odpočinku.

Nábytek na zahradu vybírejte opravdu pečlivě. Dbejte na to, aby mu neublížilo vlhko při deštivém počasí. Polstry a podsedáky by měly být lehce udržovatelné, obzvláště pokud máte malé děti. Vylité pití, rozteklá zmrzlina, a různé další nehody jsou s malými dětmi na denním pořádku.

Posezení se nestyďte ozvláštnit různými dekoracemi, úžasně vypadá záplava nejrůznějšího venkovního osvětlení, které vám z vaší zahrady udělá romantické místo na večer, které přímo láká k večeři při svíčkách a otevření lahvinky kvalitního vína.

V módě jsou dnes také hmyzí hotely a místa, na kterých dáte hmyzu na zahradě možnost se v klidu věnovat sběru pylu a podpoříte tak populaci včel a motýlů, které pomalu ale jistě decimuje moderní způsob hospodaření člověka. S dětmi můžete takový hmyzí hotel vytvořit, až bude venku pršet, budete mít naučnou zábavu na celé odpoledne. Stačí pár látek, stlouci domeček a jednotlivé poličky v něm vyplnit například skořicí, kůrou, či šiškami. Hmyz si sám najde cestu, jak si tam svůj příbytek vybudovat. Méně zdatní jedinci mohou vytvořit pítko pro ptáky, či pro motýli, kteří ocení vodu s cukrem v okolí rozkvetlých květin.

Odměnou vám tak bude nejen dobrý pocit, že se s dětmi snažíte pomoci přírodě, ale pokud si v blízkosti takového hmyzího hotelu postavíte lavičku, budete moci pozorovat pilné včelky při práci a nádherné barevné motýly. Věřte, že je to lepší než televize. Zapojte děti do práce na zahradě a uvidíte, že si na mobily a tablety ani nevzpomenou. Především předškoláci ocení, když spolu zasadíte nějakou rostlinu, o kterou se budou moci sami starat a sledovat, jak pěkně roste.

Také můžete dětem zřídit jejich vlastní útočiště, je jen na vaší preferenci, zda domek na stromě, teepee, či koupený stan, určitě budou mít radost, že mají své útočiště, kde budou moci rozehrát svou bujnou fantazii a pozvat kamarády ke hře na kovboje a indiány. Anebo holčičky své kamarádky s barbínkami na čaj o páté. Super zábavou pro děti je i trampolína.

Myslete také na sebe, a pokud v běžném stereotypním životě nemáte moc času si odpočinout, pořiďte si houpací síť, odkud budete moci pozorovat nejen motýli, ale i svá dítka, jak si hrají. Budete si moci přečíst v klidu knihu, kterou máte rozečtenou už půl roku, a navíc vás příjemné pohupování lehce uspí.

Uvidíte, že jednou budete na tuto dobu vzpomínat, ne jako na čas, kdy se musely nosit roušky, a nesmělo se cestovat, ale jako na léto, kdy jste se mohli sobě a dětem plně věnovat. Ono nakonec není důležité, kde jste, ale s kým jste. Tak krásné léto!

 

 

 

Zdroj fotografií: Pixabay, Pinterest

Dřevěný zahradní nábytek jako vhodný doplněk vaší zahrady

Dřevěný zahradní nábytek je důležitou součástí vaší zahrady. Měl by plnit úlohu nejen účelovosti, ale i estetičnosti. Bohatá paleta nabídek zahradního nábytku umožní každému, aby si vybral podle svých potřeb a podle svého vlastního vkusu. Dřevěný nábytek bude jistě ve vaší zahradě velice dekorativní.
Pokračovat ve čtení „Dřevěný zahradní nábytek jako vhodný doplněk vaší zahrady“