5 rad, jak vybrat zahradní traktor

Pohled na svět ze hřbetu zahradního traktoru láká snad každého muže. Vždyť kdo by nechtěl mít hotovo až 5x rychleji? Traktor totiž nabízí širší záběr a vzdálenost urazí v kratším čase než klasické sekačky. A vyniká i svou multifunkčností. Jak ale vybrat model, který se hodí k práci na vaší zahradě?

zahradni-traktor

Jak velký je váš pozemek?

Rozhodně neplatí, že všechny  zahradní traktory zvládnou rozmanité typy terénu. Důležité je znát velikost sekané plochy, míru jejího stoupání a také náročnost povrchu. Tomu totiž bude odpovídat například výkon motoru. Pokud máte navíc na zahradě stromy, keře nebo jiné překážky, zajímejte se o poloměr otáčení. Čím nižší, tím lepší. Některé stroje dokonce nabízí i poloměr nulový.

Pohlídejte základní výbavu zahradního traktoru

Ujistěte se, že váš budoucí zahradní traktor bude mít v základní výbavě prvky, které vám usnadní práci a zvýší vaše pohodlí užívání. K takovým patří například tempomat, automatická převodovka, nastavitelné sedlo nebo světlomety pro práci za šera. Obrovskou výhodou je také palubní počítač s LCD displejem, který umožní kontrolovat za jízdy stav nejen traktoru, ale například i sběrného koše.

Sekačka, tunel, koš: Aby bylo sekání plynulé

Základem je volně zavěšená sekačka, kterou jistí dostatečně široká pomocná kolečka. Tyto prvky zajistí, že nože při sekání kopírují povrch. Kvalitní zahradní traktory tedy trávník neskalpují ani ve zvlněném terénu. Bezproblémové sekání zajistí také dostatečně velký odhozový tunel, který se neucpe, ani když bude vlhko. Co se týče koše, na menších zahradách vystačíte s objemem cca 250 l. Pro větší plochy se hodí až 360l koš, jehož vyklápění zpříjemní ovládání ze sedadla traktoru.

Záběr a výkon hrají pří výběru traktoru hlavní roli

Rozhodujte se podle členitosti a velikosti zahrady. Na menší plochy pod 1000 m2 postačí jednoválcový motor a sekačka se záběrem pod 76 cm s jedním nožem. Pokud se ale velikost zahrady pohybuje mezi 2 000 a 10 000 m2 nebo se jedná o svažitý terén, je na místě pořídit výkonnějšího pomocníka s dvouválcovým motorem. Záběr sekačky v tomto případě vybírejte od 92 cm výš.

Zajímejte se o příslušenství

Nespornou výhodou zahradního traktoru je jeho multifunkčnost. Můžete na něj totiž napojit libovolné příslušenství. Co tedy kromě sekání váš budoucí stroj dokáže? Válcovat, provzdušňovat a čistit trávník, mulčovat či sbírat listí i jiný odpad. Traktor za vás rozmetá hnojivo nebo osivo. Ulehčí vám také převážení těžkého nákladu a po připojení shrnovací radlice ho oceníte i v zimě.

TIP: Zeptejte se na dostupnost a cenu náhradních dílů. Může se totiž stát, že cenový rozdíl na jediném dílu se bude podle značky traktoru lišit ve stovkách nebo dokonce tisících korun. S prodejcem si rozhodně promluvte i o možnosti záručního a pozáručního servisu. A ujistěte se, že traktor je připraven k použití a rovněž že zvládáte základní úkony, které jsou nezbytné k jeho údržbě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.