Kovový zahradní nábytek

Zahradní nábytek se stává v dnešní stále populárnějším, protože čím dál tím víc slyšíme o rožnění, zahradních party a podobně, a také jsme na ně zváni nebo je i pořádáme. Lidi se tu sejdou, pojídají různá masa a jiné chuťovky, většinou stojí, ale pak je třeba si i po chvíli sednout, resp. mít na co položit talíř či sklenku. Vcelku se k tomuto účelu může přinést nábytek z domova nebo chaty, ale ten není přizpůsoben pobytu na povětrnosti a dešti, takže se to musí řešit jinak. A k tomu je potřeba si pořídit zahradní nábytek. Šikovný kutil může nařezat špalky stromů, něco ztlouci z přebytečných prken atd., ale nejlepším řešením je nábytek koupit. Má to několik výhod, především většinou nižší váhu a hlavně trvanlivost.
Pokračovat ve čtení „Kovový zahradní nábytek“

Jak se na podzim postarat o zahradní nábytek?

Chcete si svůj zahradní nábytek užívat dlouhá léta a ne ho po jedné sezóně vyhodit? Pak mu musíte věnovat náležitou péči a postarat se o něj především v období po sezóně, tedy předtím, než jej uložíte na zimní stanoviště. Rozhodně jej nenechávejte stát v zimě a vlhku na terase. Nepříznivé okolní podmínky by se podepsaly nejen na jeho vzhledu, ale i životnosti.

Jak ošetřit dřevěný zahradní nábytek před zimou?

To záleží na tom, z jakého materiálu je vyroben. Dřevěný nábytek je potřeba před zimou očistit a natřít olejem. Na umytí dřevěného nábytku můžete použít obyčejnou vodu se saponátem anebo si pořídit speciální čisticí prostředek na dřevo. Na nátěr použijete olej vhodný na konkrétní druh dřeva. Jiný koupíte na dřevo borovicové anebo smrkové, na exotické druhy dřeva, například na teakové lze pořídit speciální typ oleje. Předtím než se pustíte do natírání jakéhokoliv dřeva, jej ale nechte důkladně vyschnout. Ošetřený zahradní nábytek pak uložte do sucha.

Jak na kovový nábytek?

S ohledem na to, z jakého kovu je nábytek vyroben, jej očistěte a zbavte případně rzi. K údržbě ale obvykle postačí vlažná voda a hadr. Můžete si vzít na pomoc i běžný saponát. Při čištění kovového nábytku se zaměřte především na výplety a syntetické textilie. Některé druhy kovového nábytku mohou přečkat zimu i venku. Je ale potřeba, aby byl takový nábytek ošetřen speciální povrchovou vrstvou odolávající nízkým teplotám. Jestliže jsou na kovovém nábytku dřevěné prvky, například područky, ošetřete je olejem stejně jako dřevěný nábytek.

Co dělat před zimou se zahradním nábytkem z plastu?

Plastový nábytek bývá vyroben z různých druhů plastu. Mezi plastový zahradní nábytek je počítán i ten vyrobený z umělého ratanu. Materiál, který se pro tento nábytek ale používá, je velmi odolný. Většina jeho výrobců deklaruje, že může zůstat venku i přes zimu. Jestliže ale na zahradě používáte levnější plastový nábytek, ohlídejte si, aby nebyl vystavován teplotám nad 45 °C a v zimním období mrazům, tedy teplotám pod 0 °C. Oba tyto druhy teplotních výkyvů mohou způsobit jeho zkřehnutí a následné popraskání. Co se týče údržby, je plastový nábytek nenáročný. Stačí jej pouze otřít vlhkým hadříkem, opláchnout vodou a nechat oschnout. Následné podmínky pro uskladnění pak mohou být podobné jako v případě nábytku dřevěného nebo kovového.

Na zahradě jako doma

Dům a zahrada, to jsou spojené nádoby. Kdo je šťastným majitelem zahrady u svého domu, ví, jak je příjemný pohled z oken domu přímo do zahrady a jak příjemné je posezení v tichém zákoutí zahrady pod pergolou nebo na terase u domu. Pravdou je, že zahrada si vyžaduje mnoho skoro každodenní práce, aby ji člověk udržel ve stavu podle jeho představ a přání. Ale tato práce se mnohonásobně vyplatí.
Pokračovat ve čtení „Na zahradě jako doma“

Zahradní nábytek, který vám nesmí chybět

Připravte svoji zahradu na to, že na ní strávíte letošní léto. Zařiďte si ji stejně jako obývací pokoj. Avšak tím správným zahradním nábytkem.

Relaxaci doma, třeba pod vaší starou jabloní, přijdete určitě velice rychle na chuť. Potřebujete však k tomu vhodný zahradní nábytek. Sezení na starých plastových židlích postrádá styl, ležet na zahradě na dece zas není příliš pohodlným. Zahrady dnes přebírají funkci kuchyní, jídelen, obývacích pokojů i dětských heren. Co vše potřebuje ta vaše?

Zahradní altány pro každé počasí

Pořád jste nepostavili pergolu či terasu? Nedělejte si ze zahrady staveniště. Kupte si hotový zahradní altán. Pod altán se dá umístit stůl se židlemi a rovněž jiné pohodlné sezení. Altány se dají pořídit i s bočnicemi, které vás ochrání před nepřízní počasí i před nočním chladem.

Jídelní stůl nejen pro celou rodinu

Není nic úžasnějšího než posnídat, poobědvat či povečeřet na zahradě pod širým nebem. Myslete na to, že se ke stolu musí vejít nejen všichni členové domácnosti, ale i někdo navíc, když se staví příbuzní, kamarádi nebo sousedi. Skvělý je nábytek z tropického dřeva, který se ošetřuje oleji na tvrdé dřevo, zcela bezúdržbovými jsou nábytek z hliníku a polyratanu. Nezapomeňte na pohodlné polstry, ani na bednu, do které je budete odkládat.

Sedací souprava a lehátka udělají ze zahrady obývací pokoj

Největší pohodlí si užijete na zahradní sedací soupravě. Připomíná klasickou sedací soupravu, zejména když jde o velkou sestavu ve tvaru L. Na soupravu patří opět polstrování, vše mohou stylově doplnit různé polštářky a samozřejmě zahradní konferenční stolek.

Druhým kouskem, který vašemu zahradnímu obýváku nesmí chybět, jsou pohodlná zahradní lehátka. Skvěle se na nich nejen chytá bronz, ale i čte či popíjí odpolední káva.

Bez houpačky to není ono

Kde však bude nakonec celá rodina sedávat nejraději, je zahradní houpačka. Zamilují si ji děti i dospělí. Skvěle se na ní sedí i odpočívá v leže, třeba po dobrém obědě. Houpačky se nabízí dřevěné i kovové. Ty častěji. Většinou mají stříšku, která vás chrání před prudkým sluníčkem a dělá příjemný stín. Zahradní houpačky s polstrováním jsou pohodlnější, ty bez něj však praktičtější. Nemusíte poměrně velký polster neustále schovávat před deštěm.

Nakonec nezapomeňte na děti

I děti potřebují své zázemí na zahradě. Vytvořte jim tam prostor na hraní. Zamilují si dětský zahradní domek, houpačku, klouzačku i pískoviště. Hrací domeček je ale naprostý základ.

 

Údržba plynového grilu

I plynové grily třeba držet v dobrém stavu, tak aby dlouho a spolehlivě sloužily. Konstrukce těchto grilů je o něco složitější než mají grily na dřevěné uhlí. Oproti obvyklé údržbě u kotlových grilů na dřevěné uhlí zde nastupuje ještě péči o plynové hořáky, která u jiných grilů chybí.
Pokračovat ve čtení „Údržba plynového grilu“