Jak se na podzim postarat o zahradní nábytek?

Chcete si svůj zahradní nábytek užívat dlouhá léta a ne ho po jedné sezóně vyhodit? Pak mu musíte věnovat náležitou péči a postarat se o něj především v období po sezóně, tedy předtím, než jej uložíte na zimní stanoviště. Rozhodně jej nenechávejte stát v zimě a vlhku na terase. Nepříznivé okolní podmínky by se podepsaly nejen na jeho vzhledu, ale i životnosti.

Jak ošetřit dřevěný zahradní nábytek před zimou?

To záleží na tom, z jakého materiálu je vyroben. Dřevěný nábytek je potřeba před zimou očistit a natřít olejem. Na umytí dřevěného nábytku můžete použít obyčejnou vodu se saponátem anebo si pořídit speciální čisticí prostředek na dřevo. Na nátěr použijete olej vhodný na konkrétní druh dřeva. Jiný koupíte na dřevo borovicové anebo smrkové, na exotické druhy dřeva, například na teakové lze pořídit speciální typ oleje. Předtím než se pustíte do natírání jakéhokoliv dřeva, jej ale nechte důkladně vyschnout. Ošetřený zahradní nábytek pak uložte do sucha.

Jak na kovový nábytek?

S ohledem na to, z jakého kovu je nábytek vyroben, jej očistěte a zbavte případně rzi. K údržbě ale obvykle postačí vlažná voda a hadr. Můžete si vzít na pomoc i běžný saponát. Při čištění kovového nábytku se zaměřte především na výplety a syntetické textilie. Některé druhy kovového nábytku mohou přečkat zimu i venku. Je ale potřeba, aby byl takový nábytek ošetřen speciální povrchovou vrstvou odolávající nízkým teplotám. Jestliže jsou na kovovém nábytku dřevěné prvky, například područky, ošetřete je olejem stejně jako dřevěný nábytek.

Co dělat před zimou se zahradním nábytkem z plastu?

Plastový nábytek bývá vyroben z různých druhů plastu. Mezi plastový zahradní nábytek je počítán i ten vyrobený z umělého ratanu. Materiál, který se pro tento nábytek ale používá, je velmi odolný. Většina jeho výrobců deklaruje, že může zůstat venku i přes zimu. Jestliže ale na zahradě používáte levnější plastový nábytek, ohlídejte si, aby nebyl vystavován teplotám nad 45 °C a v zimním období mrazům, tedy teplotám pod 0 °C. Oba tyto druhy teplotních výkyvů mohou způsobit jeho zkřehnutí a následné popraskání. Co se týče údržby, je plastový nábytek nenáročný. Stačí jej pouze otřít vlhkým hadříkem, opláchnout vodou a nechat oschnout. Následné podmínky pro uskladnění pak mohou být podobné jako v případě nábytku dřevěného nebo kovového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.