Žaluzie pro zatemnění moderní domácnosti

Žaluzie

Žaluzie slouží k zastínění oken, ale současně mají i tepelně izolační význam. Měly by splňovat čtyři základní kriteria, tedy užitkovost, dlouhou životnost, spolehlivost a estetiku. Žaluzie my měly v základě umožňovat plynulou regulaci přirozeného osvětlení a zachytit hlavně přímé sluneční záření pronikající do místnosti zvenčí. Obvykle se žaluzie dělí na dvě základní skupiny, a to interiérové, vnitřní a exteriéroví, čili venkovní. Dále se liší podle materiálu, takže se setkáme s hliníkovými, látkovými nebo dřevěnými. Odlišné může být i ovládání, řetízky, tyčkou, provázkem nebo motorkem s místním nebo dálkovým spínačem.

Jak bylo řečeno, žaluzie mají zadržet sluneční záření a tím zabránit nepříjemnému přehřívání interiérů místností. U vnějších žaluzií, většinou hliníkových, jde o to, že se teplo zachytí již zvenčí budovy a odvětrá se přirozeným způsobem, u vnitřních žaluzií je teplo vrháno zpět na okna a tento prostor se přehřívá nadměrně, doporučuje se proto v tomto čase nechat okna mírně otevřená, aby i zde docházelo k přirozenému odvětrávání. Horší podmínky pak při odvětrávání nacházíme u žaluzií přímo v oknech mezi skleněnými výplněmi.
Problémy mohou nastat, budeme-li žaluziemi chránit šikmá střešní a i jinak atypická okna. Tady se většinou používají hliníkové žaluzie, které se díky podélnému prohnutí jen nepatrně pronášejí, resp. prohýbají.

Horizontální žaluzie

Žaluzie horizontální jsou nejrozšířenějším způsobem stíněním interiérů, jsou jednoduchým a efektivním i cenově dostupným řešením, vyrábí se v mnoha barvách, takže mohou místnost velmi dobře zpříjemnit. Lamely jsou nejvíce vyráběny v šířce 25 mm.
Žaluzie vertikální interiérové jsou vhodné pro zastínění velkých ploch a zároveň jako dekorace. Lamely mají také různé stupně průsvitnosti a tepelnou izolaci.

Žaluzie venkovní se vyrábějí vertikální a horizontální, většinou hliníkové, jak již bylo zmíněno. Předností těchto žaluzií je vysoká tepelná odolnost a současně i zvýšení bezpečnosti proti vnějšími vniknutí.

Žaluzie dřevěné jsou většinou luxusní zakázkou a mají možnost obsluhy motorovým pohonem s dálkovým ovládáním. Oproti tomu textilní, látkové žaluzie jsou klasickým zastíněním v moderním pojetí a jsou ovládány řetízkově.
Plisé, neboli skládaná žaluzie svým vzhledem s pravidelnými sklady pěkně dotvářejí vzhled interiéru a mají množství technických provedení, tvarů a způsobů ovládání.

Autor úvodního obrázku – horizontální žaluzie: EEPaul

3 komentáře u „Žaluzie pro zatemnění moderní domácnosti“

  1. Dobrý den, moc pěkný článek, díky za pěkně vysvětlenou funkci jednotlivých druhů žaluzií. Chtěla bych se zeptat, zda si někdo instaloval žaluzie doma sám? Je to náročné? Potřebuji k tomu speciální žaluzie nebo je jedno, jaké mám? Díky

    1. Hanko, pokud máte doma zručného partnera, určitě si s montáží žaluzií poradí. Není na tom nic náročného. Obzvláště montáž vertikálních žaluzií zvládne snad každý. V opačném případě bych radši doporučil instalaci odbornou firmou. Instalaci odbornou firmou bych rovněž doporučoval i z hlediska profesionálního zaměření žaluzií. Každá okna jsou totiž trošku jiná a zkušený odborník ví, jak přesně okna změřit, aby tam žaluzie správně pasovaly.
      Ideálně bych doporučoval zeptat se několika známých, kteří žaluzie mají, aby Vám doporučili spolehlivou firmu, která jim montáž žaluzií prováděla.

  2. Souhlasím s Josem. Nainstalovat žaluzie není nijak náročné, ale chce to trochu šikovnosti. Ve vašem případě bude asi nejjednodušší koupit nějaký předpřipravený set žaluzií určený k jednoduché montáži př. http://www.garol.cz/vertikalni-zaluzie-a51 V jiném případě pak asi bude nejlepší objednat žaluzie včetně montáže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.