Živý plot – zeleň, která potěší oko, ale je i funkční

Živý plot

Protože kolem náš je stále málo zeleně, jak tvrdí ekologové, můžeme i my, pokud máme zahradu nebo alespoň zahrádku či dokonce jen předzahrádku, vysázet živý plot. Má přitom veliké výhody, je hezký, chrání před větrem, prachem i hlukem, je útočištěm mnoha užitečných živočichů a často v něm hnízdí ptáci a navíc ho můžeme upravit do mnoha podob.

Základní kritériem výběru je, zda se rozhodneme pro nízký či vysoký, listnatý či jehličnatý, kvetoucí či nekvetoucí, opadavý či neopadavý, exotický či domácí atd. Vidíte na první pohled, že výběr není jednoduchý. navíc, i když se většinou ploty sázejí jednodruhové, můžeme vytvořit plot i z více druhů zeleně, pak bychom měli uplatnit druhy alespoň s podobnými požadavky na stanoviště a vzrůstem.

Pro nízké ploty se hodí tavolníky, stálezelené dřišťály a zimolez lesklý, ptačí zoby, skalníky, zerav či některá kosodřevina. Na vyšší ploty se hodí pámelníky, tavolníky, skalníky dřišťály, zimostráz, cesmína, habr, buk lesní včetně kultivaru s vínovými listy, krásně kvetoucí tavolníky, pustoryly jako nepravý jasmín, voňavé šeříky či střechy, smrky, tis či kleč. Pro ploty vysoké se hodí javory, duby, topoly, lípy, hloh, dřín, jilm, muchovník, zimostráz, líska a rozmanité druhy smrků, tisy i zeravy, modříny i jalovec viržínský.

Ke stálezeleným druhům dřevin patří většina jehličnanů i některé listnáče a chrání vaše soukromí celoročně. Naopak k opadavé, většina listnáčů a některé jehličnany, zase propustí více světla v zimě, kdy je ho nedostatek, navíc na podzim přináší větší barevnost.
Většina druhů dřevin na ploty jsou světlomilné, ale třeba tis a zimostráz mohu růst i zastíněné.

Živé ploty se doporučuje raději vysazovat tak, aby do zimy zakořenily a potřebují všeobecně důkladnou a pravidelnou zálivku a hnojení, popřípadě i mulčování.

Ploty můžete vysazovat v jedné i více řadách, podle plochy, pro tvarované je třeba vysazovat hustěji, ale pokud budou příliš u sebe, časem mohou prosychat. Lze vysázet při dostatku místa i ploty z volně rostoucích keřů, které jsou pak nenáročné na údržbu a hodí se velice jako zelená bariéra proti hluku a prachu.
Na závěr lze dodat, že pro živé ploty jsou pěkné i tzv. sadové růže, které vytvářejí velké, vysoké, krásně kvetoucí keře a navíc jsou těžko prostupné díky trnům.

Autor úvodního obrázku – živý plot: cdsessums

2 komentáře u „Živý plot – zeleň, která potěší oko, ale je i funkční“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.