Vchodové dveře jsou oknem do Vašeho bytu

Vchodové dveře

Jak se říká, že oko je okno do duše, tak dveře jsou oknem do bytu. Vchodové dveře by měly dávat na vědomí, co se za nimi skrývá, jaký je majitel a jak bude zařízen jeho byt. A na druhé straně tyto dveře musí korespondovat s fasádou objektu, do kterého vedou. V nových domech to asi není problém, to se řeší jako celkový projekt, těžší to může být u historických objektů, venkovských chalup pod. Ale i tak lze vždy najít vhodný kompromis dané památky, moderního bydlení a současně i bezpečnosti.

Vchodové dveře jsou velmi používanou částí domu a proto musí mít konstrukční vlastnosti na patřičné technické úrovni. Musí být elegantní a mít izolační vlastnosti tepelné i hlukové. Vstupní dveře se dají koupit již hotové, pokud máme normované veřeje, to je asi nejlevnější varianta a nabídka bývá poměrně slušná, a to jak ve dřevě, plastech, tak i kovu, samozřejmě i v kombinaci s mnoha druhy skleněných výplní a v mnoha barevných provedeních.

Dřevěné vchodové dveře jsou asi nejrozšířenější, protože se dají použít skoro ve všech objektech, jde zkrátka o ten nejklasičtější materiál, který však ani časem při řádné údržbě neztrácí hodnotu. Jde o reprezentativní prvek při vstupu do domu, a tak asi nebudeme tak hledět při velkém důrazu na funkčnost a vzhled k ceně.

Dřevěné dveře se doplňují bezpečnostními zámky, vícebodovým kováním a případně můžeme dovnitř vložit bezpečnostní kovovou vrstvu. Ideální variantou je koupě bezpečnostních dveří, které tyto parametry již splňují.

Jaké materiály se používají pro výrobu vchodových dveří?

Hliníkové vchodové dveře jsou také velmi žádané, protože spojují v sobě výhody plastových dveří a zároveň splňují nadstandardní ochranu před vlivy prostředí a současně mají vynikající bezpečnostní vlastnosti. Někteří výrobci nabízejí technicky zkonstruované dveře s tří-střelkovým zámkem a například i s celkem šesti zámkovými body.

Dřevěné vchodové dveře
Dřevěné vchodové dveře, autor obrázku: Livingwood Windows Ltd

Dveře dřevo-hliníkové patří k těm nejmodernějším, kdy zevnitř je přírodní dřevo a zvenčí pak dveře chrání vysoce odolný a moderní hliníkový plášť. Tyto dveře mají snadnou údržbu a vysokou ochranou proti klimatickým podmínkám a izolační vlastnosti.
Dveře špaletové jsou vyráběny v historickém duchu starých budov, ale patří i do dnešní doby tam, kam se plastové nebo jiné dveře nehodí. Špaletové dveře bývají vyráběny jako kopie starých dveří, ale již s moderními prvky ochrany a nároků na údržbu.
Plastové dveře mají obvykle ocelovou výztuž pro stabilitu a jejich konstrukce dovoluje použit vícebodových zámků. Jsou to dveře takřka bezúdržbové, mají výborné zvukové a izolační vlastnosti.

Autor úvodního obrázku – dubové vchodové dveře: P.Flintandco

Jeden komentář u “Vchodové dveře jsou oknem do Vašeho bytu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.