3 tipy na vybavení, které musíte mít v domácí dílně, chcete-li bez omezení svařovat

Správní kutilové se nezastaví skoro před ničím. Jste-li dostatečně zruční a nebojíte se dělat ani náročnější činnosti, pak vás jistě bude bavit i svařování, které je zapotřebí provádět například v okamžiku, kdy je k sobě například nutné přidělat dva kusy kovových trubek apod. K této práci ale musíte mít patřičné vybavení. Na co nezapomenout před tím, než začnete?

1. Svářečka

Základem je samozřejmě svářecí přístroj. Na trhu se dnes pro kutily a drobné řemeslníky dají sehnat moderní invertorové svářečky. Jejich velkou výhodou je mimořádně snadná obsluha, kterou hravě zvládne i méně zkušený pracant. Stačí dodržet postupy v návodu. Za menší invertorovou svářečku ve specializovaném obchodě nezaplatíte více než 5 tisíc korun, vybrané modely jsou dokonce ještě výrazně pod touto cenou.

2. Elektrody

Ke svářečce potřebujete vhodné elektrody. Pro klasický způsob svařování obloukovou metodou se hodí především wolframové elektrody. Výrobci je obvykle nabízejí v průměrech od 1 do 6 milimetrů. Pozor si dávejte na barevné rozlišení, které napovídá, k jakým účelům jsou konkrétní wolframové elektrody vhodné.

3. Ochranné pomůcky

Neméně podstatnou záležitostí je při svařování osobní ochrana. Jistě dobře víte, že během svařování vzniká ostré světlo a jiskry, jež mnohdy odlétají poměrně daleko. Nejzásadnější je ochrana očí, proto si rozhodně pořiďte svařovací kuklu, případně ochranné brýle. Moderní svařovací kukly mají dokonce samostmívací režim, takže dokážou automaticky reagovat na změnu světla, a to v řádech tisícin vteřiny. Jakmile pak začnete svařovat, sklo se zatemní, díky čemuž jsou vaše oči neustále plně chráněné před oním ostrým světlem. Práce bez ochranné svařovací kukly může vyústit nejen v zánět spojivek, v krajních případech hrozí částečné či úplné oslepnutí, a to jistě nechcete riskovat, že?

Do svařování se vždy pouštějte v kvalitním oblečení, které zabrání případnému popálení od odlétajících jisker. Mám na mysli zejména oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi, potažmo kvalitní a dostatečně silné pracovní rukavice.

Svět svářeček dnes nabízí mnoho vybavení a pomůcek, díky kterým budete moci pracovat rychle, pohodlně a hlavně bezpečně. Je lepší raději investovat nějaké peníze navíc, než abyste kvůli zbytečným úsporám riskovali své zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.