Neprůvzdušnost a zkouška kvality – 2. část

Pokud jsou v domě netěsnosti, tak teplý vzduch, který odchází z vnitřních prostor ven, je také nositelem vlhkosti. A to není záležitost, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Příkladem je vzduch, který proudí dírkou, jež je široká 1 milimetr a dlouhá jeden metr při relativní vlhkosti padesát procent a teplotě vnitřního vzduchu dvacet stupňů Celsia tak může každý den z vnitřní části domu projít až 360 gramů vody v podobě vodní páry. Pokud toto číslo znásobíme počtem dnů v roce, pak nám vyjde, že se tudy dostane asi 15 kilogramů vody. Je logické, že se takové množství vody neodpaří, ale kumuluje se v konstrukcích do materiálů, které jsou savé.

Vznik hub a plísní

Když dojde k teplotním rozdílům, tak se zkondenzují na místech, která jsou chladnější nebo na rozhraní materiálů, jež mají různý difuzní odpor. A pak už je jenom otázka času, kdy se na takových místech vytvoří houby a plísně, které mohou způsobit také nižší životnost konstrukce. Plíseň v interiéru je způsobena nasáknutím izolantu, který tak sníží své izolační schopnosti. Poté se vytvoří tepelné mosty a vlhkost se může srážet i na vnitřním povrchu. Pokud máte dřevostavbu, ty jsou na vlhkost ještě náchylnější, a už za několik let může dojít ke zhoršení jejich fyzikálních vlastností a v nejhorším případě může dojít k jejich zničení. V případě, že máte masivní stavby, pak se porucha projeví za delší časový interval.

Zvýšení životnosti konstrukce

Pokud provedete pečlivou vzduchotěsnící vrstvu, pak ochráníte dům před vlhkem, zvýšíte životnost konstrukce. Je dobré ctít zásadu, že směrem k venkovní části by se měl difúzní odpor zejména pro lepší odvětrávání vlhkosti zmenšovat. Umístění vzduchotěsnící vrstvy ve vnitřní čtvrtině konstrukce pak ve většině případů této podmínce vyhoví, a tak se vlhkost nesráží.

Nedělejme ve vzduchotěsnosti žádné kompromisy

Abychom dosáhli vysoké neprůvzdušnosti, je velmi důležitý kvalitní návrh, kde jsou vyřešeny detaily, materiály a hlavně několik zásad:

  • volíme vhodnou konstrukci s nejnižším možným počtem problematických detailů
  • máme nepřerušovanou spojitou vzduchotěsnou obálku a správně jsme ji v konstrukci umístili
  • volíme řádné vzduchotěsnící materiály, vhodné spojovací a těsnící materiály, které jsou kompatibilní se vzduchotěsnícím materiálem (jejich přilnavost a pružnost je garantovaná po celou dobu životnosti konstrukce)
  • dobře utěsníme spoje prostupujících a navazujících prvků
  • identifikujeme kritická místa
  • pomocí vedení rozvodu v instalačním prostoru minimalizujeme prvky prostupujících vzduchotěsnou vrstvou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.