Nízkoenergetické dřevostavby od Stavexu

Právě jste si koupili pozemek a plánujete výstavbu domu. Klasický zděný dům nepatří k vašim favoritům vzhledem k délce jeho stavby a vy hledáte spíše moderní řešení v podobě nízkoenergetické dřevostavby.
Pokračovat ve čtení „Nízkoenergetické dřevostavby od Stavexu“

Neprůvzdušnost a zkouška kvality – 3. část

Dalším prvkem je členitost stavby. Expozice stavby má vliv na množství vyměněného vzduchu v domu, který uchází netěsnostmi, a s tímto jsou spojené i tepelné ztráty. Tím, že jsme zvolili různou členitost domu, zajistíme budově i různý tlak větru. Je dobré dům umístit na závětrné místo, či sem dát větrolamy, pokud je dům postaven na návětrné straně. Ideální je jednoduchý tvar domu, který postrádá složité detaily (tím jsou eliminovány i potencionální netěsnosti).
Pokračovat ve čtení „Neprůvzdušnost a zkouška kvality – 3. část“

Neprůvzdušnost a zkouška kvality – 2. část

Pokud jsou v domě netěsnosti, tak teplý vzduch, který odchází z vnitřních prostor ven, je také nositelem vlhkosti. A to není záležitost, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Příkladem je vzduch, který proudí dírkou, jež je široká 1 milimetr a dlouhá jeden metr při relativní vlhkosti padesát procent a teplotě vnitřního vzduchu dvacet stupňů Celsia tak může každý den z vnitřní části domu projít až 360 gramů vody v podobě vodní páry. Pokud toto číslo znásobíme počtem dnů v roce, pak nám vyjde, že se tudy dostane asi 15 kilogramů vody. Je logické, že se takové množství vody neodpaří, ale kumuluje se v konstrukcích do materiálů, které jsou savé.
Pokračovat ve čtení „Neprůvzdušnost a zkouška kvality – 2. část“

Sruby a roubenky na klíč

Historie srubů a roubenek
Dřeva jako stavebního materiálu bylo využíváno již od pradávna, zejména v zalesněných oblastech, kde bylo dřeva dostatek. Přestože se může zdát, že dřevo není stabilním a odolným materiálem, opak je pravdou. Dokladem toho jsou dochované stavby buddhistických chrámů z Japonska, ze 7. stol. n. l.
Rovněž v České republice je možné nalézt stavby staré několik století. Jako příklad můžeme jmenovat Slezský dům (jeden z největších roubených domů v ČR) v Karlově Studánce, který je součástí lázeňského komplexu vystavěného v rozmezí let 1803-1893.
Nelze opomenout ani roubenou chalupu Staré bělidlo, tedy stavbu známou z díla Boženy Němcové, Babička. Staré bělidlo bylo vystavěno roku 1797 a dodnes slouží návštěvníkům Ratibořického údolí.
Pokračovat ve čtení „Sruby a roubenky na klíč“