Osvětlení schodiště pro zvýšení Vaší bezpečnosti

Osvětlení schodiště

Svítit na schodišti se v domech musí všude, ale nejde jen o bytové domy, schodiště jsou v továrních, kancelářských i společenských objektech. Nároky na osvětlení schodiště nejsou takové jako v bytech samotných, ale musí proto plnit zejména bezpečnostní funkci.

Často bydlíme v domech, které pamatují 20. století, tehdy se schodiště osvětlovala jednotným způsobem většinou žárovkami o příkonu 60 W a spínání bylo řešeno pomocí ovládacích tlačítek s orientační doutnavkou a časovým spínačem.

Při jednom sepnutí se rozsvítilo celé schodiště, i když chodec prošel třeba jen jedním patrem. To nebylo samozřejmě úsporné, ale na druhou stranu se svítilo krátce. To se řeší dělením na menší úseky, zejména přízemí k výtahu a schodiště. To znamená podle zkušeností poloviční úsporu. Dalších úspor lze dosáhnout dělením schodiště na menší části a použít moderní led svítidla.

Osvětlení schodiště přírodním světlem
Osvětlení schodiště přírodním světlem, autor: LMorris2

Široké možnosti osvětlení schodiště

Pokud se budeme zabývat osvětlením samotným, máme k dispozici velikou variabilní nabídku. Rozdělme si ale nejprve osvětlování na bytové a domovní. U bytového je osvětlení v závislosti na tom, zda jsou schody součástí místnosti, třeba obývacího pokoje, nebo samostatně, resp. součástí chodeb. Pokud je schodiště součástí většího pokoje, třeba u mezonetového bytu nebo v domku, je osvětlení jednoduché, protože svícením v místnosti se svítí i na schodiště, snad pro případ nočního pohybu stačí led svítidlo, bodová světla, případně zápustné osvětlení v poschodnicích. Pokud je schodiště součástí chodeb, máme tři možnosti, centrální osvětlení schodiště závěsným svítidlem, nástěnná svítidla v několika místech nad schody a jednotlivé orientační osvětlení schodiště pomocí LED svítidel nebo pásků, které lze nastavit na pohybové čidlo, čímž odpadne spínač a světlo se zapne, jakmile do určeného prostoru někdo vstoupí.

U budov je systém jiný, zde se musí dbát norem, ovšem dnes se přechází ze spínání světel schodišťovým automatem v celé délce schodiště na spínání pohybovými čidly na jednotlivých patrech.

Autor úvodního obrázku – osvětlené schodiště: hbrinkman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.