Osvětlení schodiště pro zvýšení Vaší bezpečnosti

Svítit na schodišti se v domech musí všude, ale nejde jen o bytové domy, schodiště jsou v továrních, kancelářských i společenských objektech. Nároky na osvětlení schodiště nejsou takové jako v bytech samotných, ale musí proto plnit zejména bezpečnostní funkci.

Často bydlíme v domech, které pamatují 20. století, tehdy se schodiště osvětlovala jednotným způsobem většinou žárovkami o příkonu 60 W a spínání bylo řešeno pomocí ovládacích tlačítek s orientační doutnavkou a časovým spínačem.

Při jednom sepnutí se rozsvítilo celé schodiště, i když chodec prošel třeba jen jedním patrem. To nebylo samozřejmě úsporné, ale na druhou stranu se svítilo krátce. To se řeší dělením na menší úseky, zejména přízemí k výtahu a schodiště. To znamená podle zkušeností poloviční úsporu. Dalších úspor lze dosáhnout dělením schodiště na menší části a použít moderní led svítidla.

Osvětlení schodiště přírodním světlem

Osvětlení schodiště přírodním světlem, autor: LMorris2

Široké možnosti osvětlení schodiště

Pokud se budeme zabývat osvětlením samotným, máme k dispozici velikou variabilní nabídku. Rozdělme si ale nejprve osvětlování na bytové a domovní. U bytového je osvětlení v závislosti na tom, zda jsou schody součástí místnosti, třeba obývacího pokoje, nebo samostatně, resp. součástí chodeb. Pokud je schodiště součástí většího pokoje, třeba u mezonetového bytu nebo v domku, je osvětlení jednoduché, protože svícením v místnosti se svítí i na schodiště, snad pro případ nočního pohybu stačí led svítidlo, bodová světla, případně zápustné osvětlení v poschodnicích. Pokud je schodiště součástí chodeb, máme tři možnosti, centrální osvětlení schodiště závěsným svítidlem, nástěnná svítidla v několika místech nad schody a jednotlivé orientační osvětlení schodiště pomocí LED svítidel nebo pásků, které lze nastavit na pohybové čidlo, čímž odpadne spínač a světlo se zapne, jakmile do určeného prostoru někdo vstoupí.

U budov je systém jiný, zde se musí dbát norem, ovšem dnes se přechází ze spínání světel schodišťovým automatem v celé délce schodiště na spínání pohybovými čidly na jednotlivých patrech.

Autor úvodního obrázku – osvětlené schodiště: hbrinkman

Tags: , , , , , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to Top ↑
  • Rady a tipy

    Vybíráte nové bydlení v Praze? Developer FINEP nabízí atraktivní byty za výhodných cenových podmínek.

    Potřebujete pro plastová okna ceník, který je dostupný online? Oknoplastik má pro vás řešení!

    Nechte si vyrobit moderní vchodové dveře do domu na míru od firmy PERITO.


  • Doporučujeme