Zastiňte si interiér pomocí elegantních rolet

Hliníkové rolety

Rolety se používají ke stínění oken nebo jiných prostor, třeba v nábytku namísto skleněných výplní, ale i k předělu oddělených částí interiérů. Rolety, podobně jako žaluzie, jsou proto velice variabilní jak účelem, tak i provedením a používáním. Můžeme je ale proto v základu rozdělit na kategorie interiérové a exteriérové.

Rozdělení rolet

Interiérové rolety jsou většinou látkové, kdy se volně visící pruh látky a navíjí na hřídel umístěnou nahoře, většinou tedy nad oknem. Tyto rolety se ovládá hlavně pomocí řetízků napojených na hřídel, ale máme možnost je ovládat také elektromotorem nebo pomocí pružin umístěných v hřídeli. Pokud jde o látku, ta může být poloprůsvitná nebo neprůsvitná, ale i pogumovaná apod. To je případ zatemňovacích rolet, které jsou vedeny v kolejnicích po stranách a mají úplně zatemnit interiér. Pro zvýšení účinnosti se používají kolejnice s hlubokými vodícími kapsami a dokonce hustými kartáčky k úplnému zamezení průniku světla.

Zajímavým typem jsou tzv. římské rolety, které tvoří visící látka, která se ale nesvinuje, ale při vytahování skládá do obdélníků, připomíná tak žaluzie.

Exteriérové rolety, většinou jde o tzv. předokenní rolety, jsou hliníkové, se také navíjejí na hřídel. Ta se může umístit do schránky pod fasádou nebo na ní. Úpravy jsou různé a mnohé velmi individuální. I tyto předokenní rolety jde ovládat ručně nebo elektronicky pomocí motorku.

Hliníkové rolety jsou sestaveny z lamel z válcovaného hliníkového plechu a vyplněny izolační pěnou, což umožňuje takměř úplné zatemnění a mohou se užívat i nejen proti světlu, ale i jako tepelná či zvuková izolace.

Současně jde i o zabezpečovací prvek, ovšem pak je lépe nepoužívat klasický hliníkový materiál, který je snadno prolomitelný a slouží spíše jako ochrana vizuální, ale nechat si namontovat odolnější materiály s bezpečnostní atestací, kde jsou lamely vyráběné z extrudovaného hliníku a jsou použity i další bezpečnostními prvky, zejména proti vytržení či nadzdvižení.

Autor úvodního obrázku – zastiňovací roleta: univers.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.