Plastová okna Vám ušetří spoustu starostí

Plastová okna

Okno, stejně jako oko je pohled do duše, je pohledem do bytu či domu. Většinou je ale volný průhled nějakým způsobem znemožněn nebo alespoň omezen žaluziemi či různými roletami. Například v takovém Holandsku je kultura jiný a Vy tak můžete velkými okny situovanými do ulice pozorovat volně celé dění v domácnosti uvnitř. U nás takový zvyk není, my máme raději soukromý bez diváků, ale to nic nemění na tom, že bychom měli výběr oken při výstavbě domu či rekonstrukci nějakým způsobem opomíjet.

Nejnovějším trendem jsou dnes okna plastová. Pokud jde o platová okna, stejně jako plastové dveře, pokud mají kvalitní konstrukci, kvalitní materiál a jsou dle předpisů instalovaná, nemají chybu. Ovšem jejich dokonalost, třeba pokud jde v utěsnění, je taková, že dokáží při špatném využívání na druhou stranu zejména starší interiéry ohrožovat. Je to tehdy, kdyby chyběla cirkulace vzduchu s vnějším prostředím. Ale i na to se samozřejmě myslí a řeší se to štěrbinovým větráním.

Plastové okno je složeno z rámu a skleněné výplně. Obvykle se používají skla dvojitá, kde jsou do rámu vloženy dvě vrstvy skel a mezi nimi je izolační vrstva vzduchu, ale používají se i okna trojitá pro zlepšení izolačních vlastností. Plastová okna se vyrábějí buď celistvá, kdy má rám jedno souvislé sklo, nebo okna dělená na části. Existuje i sdružené plastové okno, které má dva nebo více otvorů a mezi nimi sloupky a stojky. Plastová okna mají dominantní postavení u tzv. půdních bytů nebo půdních vestaveb, kde svými izolačními vlastnostmi jsou tou nejvhodnější technikou pro šikmá střešní okna.

Hnědá plastová okna a dveře
Hnědá plastová okna a dveře, foto: archiv firmy BohemiaPlast.cz

Konstrukce plastových oken

Plastová okna se vyrábějí, jak vyplývá z názvu, z plastu, ovšem nejen z něho. Vnitřní konstrukci většinou tvoří kovový rám, který zajišťuje oknu i rámu stabilitu, proto je třeba dbát při výběru firmy, jaká okna používá, zda je rám dostatečně pevný. Bývalo zvykem, že se uváděl počet komor, kdy se zvyšujícím počtem byla záruka vyšší tepelná izolace, ale dnes se již okna řeší jinak a s pomocí konstrukčních nebo technologických opatření již při nových návrhů na výrobu to není podstatné a raději se udává kvality tepelné izolace pouze v hodnotě prostupu tepla, což je Uw [W/m2K], tedy čím je Uw nižší, tím jsou izolační schopnosti lepší.

Jeden komentář u “Plastová okna Vám ušetří spoustu starostí”

  1. Dobrý den,
    děkuji Vám za zajímavý článek. Chtěla bych se zeptat, jestli byste doporučoval vzít okna, která doporučuje stavební firma, co nám provádí úpravy, nebo je lepší najít si vlastní? …děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.