Postavte si pasivní dům

Pasivní dům

Pasivní objekty jsou domy, které zajišťují komfortní bydlení a vnitřní prostředí jak v letních měsících, tak v zimních, aniž by došlo ke klasickému využívání topného systému. V porovnání s ostatními budovami, které jsou ve své podstatě tepelnými zářiči, mají až o devadesát procent menší spotřebu energie. I když porovnáme klasickou novostavbu, která splňuje současné národní normy, pak je úspora pasivního domu ještě o tři čtvrtiny větší.

Eliminace tepelných ztrát

Řada lidí si pod pojmem pasivní dům představí obydlí, které je vybavené finančně i technicky náročným zařízením, které nesnižuje dodávky energie, ale je efektivnější než klasické domy. Opak je pravdou, princip pasivního domu je v tom, jak snížit dodávky energie. Když se podaří eliminovat tepelné ztráty, pak se může velmi razantně snížit také výkon zdroje a následně i objem použitých technologií. Jednou ze zásad, jak dosáhnout pasivního standardu, je velmi kvalitní zateplení, které s sebou nese také příjemnou tepelnou pohodu prostředí. Dalším pilířem, na kterém stojí principy pasivních objektů, jsou kvalitní větrací systémy, které dokáží získat zpětné teplo a stále přivádějí čerstvý vzduch do prostoru celého domu, přičemž v domě není průvan a nedojde ke vzniku velkých tepelných ztrát.
Tím, že zajistíme vzduchotěsnost budovy, vyloučíme tepelné mosty a zároveň se budeme stále větrat, dosáhneme tak bezporuchovosti a suchosti konstrukcí.

Vysvětlení pojmu pasivní dům

Proč tedy název pasivní dům? Pasivní proto, že využívá pasivních tepelných zisků, a to přímo z budovy samotné. Mezi ně můžeme počítat sluneční záření, které prochází okny a dveřmi, ale také teplo, které produkují obyvatelé domu a elektrické spotřebiče uvnitř objektu. Protože byla zajištěna dostatečně kvalitní tepelná izolace, tak tepelné zisky zůstávají v budově a zajistí příjemnou teploty v místnostech.

Jaký je rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem?

Nízkoenergetický dům má klasický vytápěcí systém a zároveň je zde nainstalováno i větrací zařízení. Protože však dům obsahuje oba systémy, navyšuje se cena obydlí. Standard nízkoenergetických domů je 50 kWh/(m²a).

Pasivní domy mají měrnou spotřebu menší než je 15 kWh/(m²a). Dalším požadavkem je neprůvzdušnost objektu a celkové množství primární energie, která je spojená s provozem domu, nesmí být víc jak 120 kWh (m²a). Jsou zde započítány ztráty v rozvodné síti a energie spotřebovaná ke své výrobě. Pokud je zdrojem energie elektřina, pak je její spotřeba na rozdíl od obnovitelných zdrojů až čtyřikrát vyšší.

Autor úvodního obrázku: Rob Harrison

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.