Pravidelná údržba exteriéru se vám vyplatí

Pravidelná kontrola a údržba exteriéru domu vám může ušetřit spoustu peněz. Když nebudete fasádu kontrolovat a na její poškození přijdete pozdě, budete si muset připlatit za její výměnu. Část preventivních kontrol můžete udělat sami, ale do odbornějších zásahů se raději nepouštějte.

Když při své revizi zjistíte nějakou nedokonalost, objednejte si profesionální firmu, která ji odstraní. Pokud si však nejste jisti, že byste stav omítky odhadli správně, nebo je váš dům příliš velký, je lepší firmu objednat i na pravidelné revize.

Pravidelná kontrola je základ

Každý rok kontrolujte kromě fasády i klempířské prvky a spoje s navazujícími konstrukcemi. Zajistěte správnou funkčnost těchto částí a postarejte se o to, aby do konstrukcí nepronikala voda. Ta by totiž způsobila korozi kovových částí. Praskliny na omítce také mohou umožnit vodě proniknout do konstrukce a narušit tak statiku domu.

Každých 3–5 let nechte očistit fasádu od nečistot. Na tuto práci už je skutečně třeba najmout si odbornou firmu, která určí způsob čištění fasády i vhodné prostředky. Finální postup je závislý na druhu fasády, rozsahu a stupně znečištění. Součástí práce by mělo být i obnovení biotické ochrany.

Každých 10–15 let byste také měli kromě pravidelných revizí a čištění fasády nechat provést nátěr fasády fasádní barvou.

Jak probíhá čištění?

Čištění omítek se dá podle způsobu rozdělit na několik způsobů. Jednotlivé způsoby se mezi sebou dají podle potřeby kombinovat.

Čištění omítek za sucha

Za sucha se dají odstranit mechanické nečistoty, které volně ulpívají na fasádě vašeho domu. Suché čištění můžete bez problémů provést sami. Stačí vám k tomu smeták nebo vysavač. Zbavíte se tak pavučin, prachu nebo třeba pylu.

Čištění omítek za mokra

Mokrou cestou se odstraňuje znečištění pevně ulpívající na fasádě. Je však potřeba ho provádět tak, aby nedošlo k rozmazání nečistot, odření, poškrábání či jinému poškození vrchní omítky nebo omítky s nátěrem. Takové nečistoty se odstraňují pomocí pitné vody, do které je možné přidat saponát. Potřebovat však ještě budete tlakový čisticí přístroj. Ne pro všechny fasády se však tento způsob hodí, proto byste měli jeho vhodnost konzultovat s odborníky.

Velmi důležité je i to, aby voda nevnikla pod omítku a do systému, zejména v místech napojení na navazující konstrukce (okna, dveře, oplechování aj.). Pokud chcete mít jistotu, že je vaše fasáda vyčištěná správně, bude lepší nechat takovou práci odborníkům.

Čištění omítek kyselinami, hydroxidy nebo abrasivy však svépomocí nezkoušejte vůbec. K práci s těmito látkami je potřeba mít náležité znalosti a úroveň odbornosti. Tyto postupy se postarají o ochranu fasády před biologickými nečistotami zejména v oblastech, kde je zvýšené riziko organického znečištění fasády. Je vhodné ho použít především v oblastech, kde jsou blízko lesy nebo stojí domy ve stínu. Ochrana tohoto typu se musí pravidelně obnovovat. Nátěry se na fasádu nanášejí až po umytí fasády. Vhodná kombinace se volí podle konkrétních podmínek, jako jsou např. lokální mikroklima, povětrnostní podmínky, častý výskyt mlh, blízkost vodních ploch, blízká vegetace, tvar budovy, rozměry říms a klempířských prvků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.