Tepelné čerpadlo zajistí vašemu domu levné vytápění a ohřev vody

V posledních letech se klade stále větší důraz na ekologii. Šetrnost k životnímu prostředí je patrná při výstavbě nových rodinných domů, ty většinou již spadají do nízkoenergetické třídy. Napomáhají k tomu nejrůznější moderní systémy a technologie. Jedním z účinných opatření, jak snížit spotřebu energií a zajistit menší zátěž životního prostředí, je využití tepelného čerpadla.

Hlavní výhody tepelných čerpadel

Spotřeba elektřiny a plynu je zejména ve starších objektech značně vysoká a nákladná, představuje tudíž pro mnoho majitelů dosti velký problém. Tepelná čerpadla pro rodinné domy dokážou tuto spotřebu výrazně omezit, čímž snížíte celkové náklady na provoz domácnosti.

Tepelné čerpadlo je moderním zařízením, které má vysokou účinnost. Hlavní předností je fakt, že je jeho zdrojem tepla energie z okolí. Existují přitom tři základní druhy čerpadel dle toho, odkud si onu energii berou. Rozlišují se tedy tepelná čerpadla vzduch/voda, země/voda a voda/voda.

Asi nejvíce využívanými zařízeními v rodinných domech jsou tepelná čerpadla vzduch/voda, jež si většinu energie pro vytápění objektu či ohřev vody berou z okolního vzduchu. Ten samozřejmě nic nestojí, takže vytápění domu je velmi levnou záležitostí. Přitom mají tepelná čerpadla pro rodinné domy skutečně mimořádnou účinnost. Zatímco má například kotel na tuhá paliva účinnost, tedy využití vstupní energie, pouze kolem 0,75, u tepelného čerpadla se může pohybovat až na hodnotě 4,7, což platí hlavně pro zařízení země/voda, které získává energii z plochy pozemku, případně z hlubinného vrtu.

Tepelná čerpadla jsou sama o sobě ekologickými systémy. Při jejich fungování nevznikají žádné plyny a látky s obsahem CO2, tudíž přispívají ke zlepšení ovzduší a obecně životního prostředí.

Pořízení tepelného čerpadla nemusí být nedostupnou záležitostí

Je pravdou, že investice do tepelných čerpadel něco stojí. Dají se však využít různé podpůrné dotační programy, díky nimž se vám výrazně sníží náklady při pořízení systému, a to až o desítky procent.

Průmyslová tepelná čerpadla

Na trhu jsou k dostání nejen zařízení pro rodinné domy, chaty a chalupy, využívají se rovněž výkonnější tepelná čerpadla pro průmysl, která nacházejí stále větší uplatnění ve firmách po celém Česku, což je jedině dobře, neboť jsou to právě průmyslové podniky, jež stále patří k největším znečišťovatelům životního prostředí.

Špičková tepelná čerpadla pro rodinné domy a průmysl dodává společnost MasterTherm. Kompletní informace o jejích produktech naleznete na webových stránkách mastertherm.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.