Tipy, jak si zařídit knihovnu

Jan Ámos Komenský kdysi řekl: Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stát se hlupákem.

Pokud i vy patříte k milovníkům čtených příběhů, zbožňujete vůni starých knih, či naopak s netrpělivostí spěcháte domů s nejnovějším bestsellerem a s vypnutým telefonem hltáte slova, jistě jste si vždy přáli mít vlastní knihovnu. Přestěhovali jste se do většího bytu, či domu a konečně máte koutek, který přímo láká k vystavení vašich papírových milenek? Máme pro vás pár tipů, jak si zařídit knihovnu.

Přestože se může zdát, že domácí knihovny jsou nemoderní a patří do minulosti, není tomu tak. Je naprosto normální, zařídit si své bydlení tak, aby odpovídalo našim potřebám a ne diktátům bytových designerů a architektů. Navíc zařízení knihovny, či alespoň klidného koutku s několika regály, kde budete unikat z reality všedních dní je pro většinu milovníků knih tak intimní záležitostí, že na tuto práci si designéra většina z nich ani nenajme.

Vystavte je

Správné skladování je svatý grál domácí knihovny. Pokud jste vášnivým čtenářem, pravděpodobně jste strávili spoustu času ukládáním svých knih v méně než ideálních podmínkách. Knihám to v krabicích od postelí vysloveně nesluší. Nyní, když jste se rozhodli navrhnout si svou vlastní knihovnu, je správný čas na to pyšně vaše úlovky vystavit.

Prvním krokem je vybrat nejlepší umístění pro tento projekt ve vašem domě. Málokdo má to štěstí, že dokáže věnovat celý pokoj tomuto svému koníčku. Spíše je mnohem běžnější najít kreativní způsoby, jak sdílet prostor knihovny s domácí kanceláří nebo pokojem pro hosty. V případě potřeby lze z dříve nevyužitého prostoru v ložnici nebo v podkroví vytvořit menší čtecí koutek.

Až vyberete místo, přijde čas na praktické řešení věci. Tradiční regály od podlahy ke stropu nebo vestavěné regály? Koupit speciální nábytek, nebo si jej nechat vyrobit na míru, aby seděl do výklenku v podkroví? Záleží na vašem vkusu, finančních možnostech a na vaší šikovnosti. Na internetu je spousta inspirací na zařízení vlastního koutku s knihami, nechte se inspirovat, do návrhu zapojte svou kreativitu, nakonec je stejně nejdůležitější, jak se ve své knihovně budete cítit vy.

Místo ke čtení

Jakmile vyberete úložný systém pro vaše knihy, na řadu přijde výběr pohodlného křesla, či lenošky, ve kterých budete při čtení knih odpočívat. Ať již vyberete křeslo, ušák, lenošku, anebo sedací soupravu, hlavním kritériem je jejich pohodlnost. Zapomeňte na moderní minimalistické trendy a při výběru křesla na čtení knih si vyberte kvalitně čalouněný ušák, do kterého se budete moci ponořit při čtení napínavých příběhů.

Umístěte ho do úhlu, aby křeslo vypadalo neformálně a uklidňujícím dojmem, pořiďte si kusový koberec s vysokým vlasem, aby vám nebyla zima na nohy.

Ke křeslu na čtení se vám bude hodit i odkládací stolek, který by měl ladit s ostatním vybavením místnosti. Nejlépe, když bude mít v sobě zásuvku, do které budete moci ukládat brýle na čtení, kapky na oči a jiné drobnosti. Rozečtenou knihu tak budete mít hned po ruce.

Osvětlení

Správné osvětlení je klíčovým prvkem v každé místnosti vašeho domova, v knihovně je světlo obzvláště důležité. Nikomu se nelíbí odlesky a stíny v knize. Navíc nesprávné osvětlení vede k dřívější únavě našich očí. Pro správnou knihovnu je nezbytné zajistit správné osvětlení a odpovídající typ světla. V knihovně by mělo být jedno hlavní stropní svítidlo, osvítí celou místnost a umožní vám bezpečný pohyb po místnosti. V knihovně se vyhněte zářivkám, bývají na čtení velmi nepříjemné.

Nástěnné světlo se používá k zvýraznění konkrétního ohniska, jako je například osvětlení kolem křesla na čtení. Na čtení je nejpříjemnější klasické měkké žluté světlo. Nechcete-li vrtat do zdi, shánět elektrikáře, můžete nástěnné svítidlo nahradit stojací lampou, kterou umístíte do rohu vedle křesílka na čtení, nejlépe takovou, která má menší svítidlo, s kterým lze pohybovat a namířit si tak kužel světla podle potřeby.

Ať je to útulné

Poslední komponentou jakékoli domácí knihovny je útulnost. I když se nejedná o oficiální princip designu interiéru, útulnost, pocit tepla domova jsou naprosto zásadní. V tomto případě je používání bytového textilu obzvláště skvělou volbou pro doladění celkového pocitu z místnosti. Na křeslo na čtení pořiďte měkké polštářky, pořiďte si teplý heboučký pléd pro chladné večery, zatemňovací závěsy, aby vás nerušilo světlo zvenčí.

Protože vaše domácí knihovna bude pravděpodobně fungovat jako únik před stresem každodenního života, zařiďte ji tak aby jako oáza klidu opravdu fungovala. Dolaďte knihovnu nástěnnými malbami, dekoracemi, pořiďte si krásný hrneček na čaj ke čtení, zapalte svíčky.

Ke křeslu na čtení si pořiďte podnožku, aby si vaše nohy mohly po celodenním shonu odpočinout. Dalším prvkem pro zútulnění interiéru jsou aromalampy, které vám díky vonným olejům pomohou zklidnit mysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.