Vhodný návrh rozvodů – 2. část

Odhlučnění ventilace

Nezbytnou součástí systému rozvodů vzduchu jsou tlumiče hluku. Bývají umístěny centrálně či podle potřeby před jednotlivé větve tak, aby dokázaly zabránit přenosu hluku z místnosti a také telefonickému šíření hluku, který se přenáší mezi místnostmi. Měly by být dodrženy hodnoty akustického tlaku – v místnostech, které obýváme, by to mělo být pod 25 decibelů a v technické místnosti pod 35 decibelů.

Regulace a vyváženost vzduchotechnických rozvodů a ventilační jednotky

Vzduchotechnické rozvody a ventilační jednotky by měly být regulované a vyvážené, a to proto, abychom dosáhli komfortního větrání. O toto se stará firma, která realizuje instalaci celého větracího systému.

Jaká má být digestoř v kuchyni

V kuchyni by mělo být větrání realizováno samostatnou cirkulační digestoří, která má umyvatelný filtr, který dokáže zachytit tuky a má jedno či dvě odsávací místa, která zajistí odsávání větracího vzduchu. Ideálně by mělo být odvětráno 60-90 m3/hod.

Do jaké výšky nainstalovat venkovní nasávání?

Venkovní nasávání je chráněno před deštěm, sněhem a dalšími povětrnostními vlivy tak, aby rozvody zůstaly suché. Není tedy ideální jej dát těsně nad zem, ale raději do výšky tří metrů. Pokud máme zemní vzduchový kolektor, pak je dobré užít předřazený nasávací filtr, jenž dokáže kolektor uchránit před nečistotami, a tudíž snižuje také mikrobiální riziko.

Zemní výměník

Mimo protimrazové ochrany rekuperačního výměníku v zimních měsících také dokáže v letních měsících zabezpečit přechlazení nasávaného vzduchu. Lze si vybrat mezi vzduchovým či solankovým zemním výměníkem. Oba mají stejný princip: využívají teplo, které má země, a to v hloubce od 1,5-2 metrů (kde je stálé teplo – v zimních měsících od čtyř do osmi stupňů Celsia a v létě je to od deseti do čtrnácti stupňů Celsia). V zimním období může zemní výměník tepla předehřát nasávaný vzduch až do plus pěti stupňů Celsia, v létě jej může zase ochladit na šestnáct až dvacet dva stupňů Celsia. Jeho délka je minimálně dvacet metrů (záleží na tom, jaké je množství větracího vzduchu). Jeho provedení může být buď přímé, nebo také cirkulační. Pokud zbytečně prodloužíme délku trubek, pak to nemá velký vliv na jeho výkon, ale je to zbytečná investice.

Autor úvodního obrázku: NancyHugoCKD.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.