Jak na úspory vody v domácnosti?

I ceny vodného a stočného rostou. Šetřit vodou se tedy vyplatí. Poradíme vám jak.

Roční spotřeba vody v domácnostech stoupá. V průměru se v současné době jedná o devadesát litrů vody denně na osobu, což rozhodně není málo. Roční spotřeba vody se pak šplhá k neuvěřitelným 33 tisícům kubíků vody. A násobte počtem lidí v republice. Také se obáváte, že jednoho dne pitné vody nebude pro všechny? Tyto obavy rozhodně jsou na místě.

Kolik platíte za vodné a stočné?

Zvyšující se poptávka po vodě spojená s jejím nedostatkem se samozřejmě odráží na ceně vody. Pitná voda rozhodně není levnou záležitostí. Nejméně si za vodu účtuje Vodohospodářská společnost Čerlinka Žerotín, a to necelých 30 Kč za kubík vody. To vodárny Plzeň si naúčtují dvojnásobek. Nejvíce však voda vyjde obyvatele Frýdlantska, kde je cena vodného na částce 63,18 za 1 m³. K ceně vodného (platba za odebranou vodu a její distribuci) si však připočtěte i stočné, tedy platbu za odvedení vody odpadní a její zpracování. Ve výsledku se rozhodně v závislosti na lokalitě jinými slovy nejedná o zanedbatelné částky a úspory vody v každém případě jsou na místě. Naštěstí existují způsoby, jak je snížit.

Jen sprchování nestačí

Zřejmě každý ví, že místo koupání bychom se měli sprchovat, nádobí nemýt a zuby si nečistit pod tekoucí vodou. To je jakýsi základ, který by měl být jakýmsi standardem v každé domácnosti. Možností úspor vody v domácnosti je však mnohem víc včetně takových, které vaši spotřebu pitné vody zredukují na absolutní minimum.

Šedá, nebo dešťová?

Velkým luxusem je například používání pitné vody k zalévání, mytí aut a splachování toalety. To v některých částech světa je v podstatě nemyslitelné a my k těmto lokalitám do pár let zřejmě budeme patřit. Pitná voda do toalety opravdu nepatří, respektive by neměla. V tomto případě je na místě využívat buď vodu tzv. šedou (splašková z umyvadel, van a praček) nebo dešťovou.

Zadržujte dešťovku

Tipli byste si, že právě využívání dešťové vody může uspokojit až polovinu vaší domácí spotřeby? Jak toho dosáhnout? Ideálně tím, že dešťovou vodu budete zadržovat, a to prostřednictvím speciálního systému, který vám dešťovou vodu (dešťovku) rozvede k toaletě a pračce. Jeho základem je speciální nádoba, v níž se dešťovka bude hromadit a filtrovat, napojená na rozvodný systém, který ji přivede až k toaletě a pračce.

Voda a vzduch

Nemalou úsporu vody přinášejí i tzv. perlátory, které vodu chytře mísí se vzduchem. Instalují se na vodovodní baterie a pomocí vzduchu regulují množství vody, které jí projde. Některé modely dokonce umožňují nastavení průchodu vody baterií za minutu.

Možností, jak s vodou šetřit je zkrátka spousta. Musí se jen chtít. A my si jsme jisti, že vy určitě chcete!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.