Jak správě vybírat nová okna?

Kvalitní okna by měla být součástí každé domácnosti. Nezáleží na tom, zda se jedná o byty, rodinné domy, starší stavby nebo novostavby. Kvalitní okna jsou základním stavebním kamenem tepelných úspor a komfortu v domácnosti. Největší důraz by měl být tedy kladen na jejich tepelně-izolační vlastnosti a také na materiálovou kvalitu a kvalitní výrobu. Jen takto vyrobená okna dokáží sloužit dlouhodobě a bez potíží.

Nejčastější volbou jsou plastová a dřevěná

V současnosti můžeme na trhu najít okna hned z několika materiálů. Vybírat můžete plastová okna, dřevěná okna a hliníková okna. Nejčastější volbou jsou okna plastová. Ty nabízí vyrovnaný poměr mezi kvalitou a cenou. Dále jsou pak oblíbená a vyhledávaná okna dřevěná, zejména u zastánců bydlení z přírodních materiálů. Volit můžeme i okna hliníková. Tento typ oken je nejdražší, ale zároveň má nadstandardní vlastnosti v odolnosti a v možnostech výroby. Nejvyužívanějšími druhy jsou tedy plastová okna a dřevěná okna. Nyní si detailněji rozebereme výhody obou druhů. Informovanost o jednotlivých druzích oken je totiž základem pro správný výběr. Pokud byste chtěli zjistit detailní informace také o hliníkových oknech, klikněte zde.

Dřevěná okna
Dřevěná okna

Oba druhy mohou mít mnoho podob

Než začneme s detailním rozborem výhod jednotlivých druhů oken, je třeba zdůraznit, že plastová okna i dřevěná okna mohou mít velmi mnoho podob. Okna z obou materiálů mohou být jednokřídlá i dvoukřídlá, mohou mít různé druhy otevírání, různé velikosti i tvary. Pokud vám výrobci tvrdí, že požadovaný druh okna nelze vyrobit ve vámi požadované podobě, ve většině případů jen výrobci takové okno neumí vyrobit. Vždy raději vyhledávejte spolehlivé výrobce oken, kteří se na trhu pohybují stabilně a dlouhodobě. Nejlépe vybírejte u takových výrobců, kteří disponují oběma druhy. Dokáží vám totiž objektivně poradit, který typ okna je pro vaše potřeby opravdu nejlepší. Pokud byste chtěli příklad takového výrobce, můžeme uvést společnost OknoPlastik.cz.

Plastová okna

Všechny druhy oken můžeme rozdělit na 3 hlavní části, které rozhodují o jejich kvalitě. Dvě části jsou pro všechna okna stejná. Jedná se o zasklení a kování. Na zasklení moderních oken by měla být využita izolační dvojskla nebo trojskla, aby dokázala bránit tepelným ztrátám. Kvalitní kování zase zajistí bezproblémový a spolehlivý chod po dlouhou dobu. Základní rozdíl je ale v rámu oken a v profilech. Profily pro plastová okna musí být dostatečně kvalitní a odolné. Velmi důležitý je jejich tvar, počet komor a uspořádání. Nejčastěji se na trhu můžeme setkat s profily s pěti a sedmi komorami. Uspořádání komor zajistí odolnost profilu a jeho tepelně-izolační vlastnosti. Důležité je také způsob výroby oken a zpracování profilů. Všechny tyto části musí být na velmi vysoké úrovni. Jak se pohybují ceny plastových oken? Stačí si otevřít plastová okna ceník a nahlédnout.

Dřevěná okna

Dřevěná okna mají rámy tvořeny z přírodního materiálu, tedy dřeva. Nejčastěji kvalitního smrkového dřeva. Profily dřevěných oken nejsou s komorami, ale plné. Dřevo je poněkud dražším materiálem, takže i ceny dřevěných oken jsou v porovnání s těmi plastovými poněkud vyšší. Pro výrobu by se měly využívat pouze vysoce kvalitní hranoly bez podélných spojů.

Náš tip: Nezapomeňte se o nová okna dobře starat. Kvalitní čistič oken vám ulehčí práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.