Okna a dveře obecně a v pasivních domech – 1. část

Moderní bydlení

Výplně otvorů ve stavbách, tedy okna a dveře, mají v místnostech několik funkcí. Jedna z nich je osvětlovací, další z nich je důležitá pro vytvoření výrazu a atmosféry či nějakého pocitu, který v nás prostor zanechává. To, že do místností vpouštíme dost světla, je velmi důležité pro to, abychom vytvořili příjemné a také zdravé prostředí jak rodinného domu, tak kanceláře či školky. Velmi důležitý je podle architektů také optický kontakt s přírodou, proto jsou velmi vhodná francouzská okna na terasu, která vede na dvůr nebo na zahradu.

Udržují teplo ve vnitřním prostoru

Nezanedbatelnou funkcí dveří a oken je udržitelnost tepla v interiéru domu. Ale pokud se podíváme na problematiku z tepelného hlediska, pak byla okna považována za nejslabší část obvodového pláště, kterou z prostoru uniká teplo, jež jsme pracně dostali dovnitř drahým otápěním. Pokud užijeme nekvalitní sklo a rám, pak se opravdu z domů stanou zářiče tepelné energie a pak se nestačíme divit, kolik nás v zimních a přechodových měsících stálo topení. Nejlepší by bylo použít místo okna širokou vrstvu tepelné izolace, ale to je z praktického hlediska nevhodné, proto je tu systém kvalitních oken a rekuperace, která zajistí další funkci oken, a tou je větrání.

Sluneční záření má za následek zlepšení nálady, a ta je zachována i v pasivních domech, které jsou ideálně orientovány tak, aby přijímaly co nejvíce slunečních paprsků a zároveň vedly i k úspoře tepla, jež věnujeme na vytápění. Pokud je objekt dobře zateplený a také utěsněný, tak se nemusíme obávat, že teplo unikne ven.

Co je lepší – plast či dřevo?

Pokud se zeptáte zástupců firem, kteří vytápějí jedny či druhé typy oken a dveří, jistě najdou řadu argumentů pro svou variantu oken. Ale všeobecně lze říci, že k výhodám plastových oken patří jejich nižší cena, jsou velmi odolné i při ne moc šetrném používání a dá se říct, že jsou bezúdržbová. Mají ale i své nevýhody, mezi něž patří, že se nehodí do historických domů a jsou také velkou ekologickou zátěží. Dřevěná okna mají při správném udržování dlouhou životnost a také jsou vyrobeny z přírodního materiálu (což je kvitováno z ekologického hlediska). Mezi jejich nevýhody patří to, že jsou dražší, a to taky při mytí, a je nutná jejich údržba.

Autor úvodního obrázku: Architecture, Food & One Little Beautiful Girl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.