Ovlivní koronavirus ceny nemovitostí?

Pandemie koronaviru ochromila celý svět. Dotkla se každého včetně lidí, kteří se onemocnění covid-19 nebojí. Typickým příkladem je trh s nemovitostmi, nad kterým se momentálně vznáší množství nezodpovězených otázek. Ty nejčastější logicky souvisí s vývojem cen. Budou nadále růst, nebo se naopak uberou na opačnou stranu? Odborníci nezastávají jednotné stanovisko a nabízí hned několik možných scénářů.

Že pandemie dění na realitním trhu ovlivní, je téměř jisté. Stačí se ohlédnout do minulosti, kdy podobné události na ekonomiku a související segmenty dopadly velmi drasticky. Jmenovitě lze zmínit španělskou chřipku, která vypukla v roce 1918 a zanechala za sebou 40-50 milionů obětí. Morové epidemie ve středověku pak běžně decimovaly třetinu až polovinu obyvatelstva. Vraťme se však do současnosti. Jakým způsobem může koronavirus ovlivnit rodinné domy a byty v Praze a dalších českých městech?

Ve srovnání s běžnou chřipkou i jinými příčinami vysoké úmrtnosti obyvatelstva, je koronavirus poměrně mírný. Přesto může dojít k následujícím situacím:

Lidé budou mít obavy ze ztráty zaměstnání a odloží nákup nemovitostí na později. Početná skupina pak na neurčito, protože o práci skutečně přijde. Současně klesne zájem o hypotéční úvěry – obyvatelé se v nejisté době nebudou chtít enormně zadlužovat. Ruku v ruce s poklesem poptávky může nastat pokles ceny nemovitostí.

Dalším významným faktorem mohou být nedostatečné finanční rezervy lidí, kteří svou nemovitost splácí. Nebudou-li mít z čeho splácet hypotéční úvěry, budou se muset přiklonit k prodeji. Výraznější rozšíření nabídky by také mohlo způsobit tlak na snížení cen.

Ale pak jsou zde názory z druhé strany barikády. Mnozí odborníci tvrdí, že developeři nemohou zlevnit byty a rodinné domy Praha, které postavili před vypuknutím krize. Jejich ztráty by byly enormní. A protože je převis poptávky nad nabídkou stále vysoký, o plošném snížení cen nemůže být řeč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.