Podle čeho si vybrat realitní kancelář?

Každoročně se mezi námi najde spousta těch, kdo se rozhodnou pro koupi nového bytu, domu, nebo pořízení si jiné nemovitosti. Vše můžete řešit sami, ale mnohem jednodušší je obrátit se na realitní kancelář. Právě ona vám totiž pomůže nejen najít ideální bydlení nebo prodat to stávající, ale může vyřešit i kompletní papírování.

Jenže jak vybrat realitní kancelář, abyste s ní byli ve finále naprosto spokojeni? Jistě víte, že nepůjde jen o provize. Je potřeba dát si pozor na několik podstatných otázek.

Obraťte se na zkušenou realitku

Na trhu se nachází vždy nové i letité realitky. Zajímejte se o to, kolik nemovitostí ta vámi vybraná prodala. S každou nemovitostí, která jim „prošla rukami“ získala určitě nové zkušenosti. Léta praxe jsou znamením, že jde zkušenou společnost, která má reality v malíčku.

Kdo pro ni pracuje?

Jsou její zaměstnanci nebo nasmlouvaní partneři profesionálové? Když si projdete web dané realitní kanceláře, najdete dostatek fotografií dokumentující nemovitosti, nebo je jich u každé jen pár? Zeptejte se, zda spolupracuje nejen s fotografy a designéry, ale i finančními specialisty a právníky, jež rozumí realitnímu právu. Díky tomu realitky nepoužívají smluvní vzory, ale klientovi tvoří smluvní dokumentaci na míru, a tak by to mělo být. Jen díky dostatečnému a kvalitnímu týmu realitky pro vás možné zajistit full servis, tedy odborný a bezpečný servis.

Kamenná pobočka

Nejlepší je podívat se na pobočku realitky. Líbí se vám? Je čistá, moderní, vybavená, je reprezentativní? I toto by pro vás mělo být ukazatelem, který vám napoví, zda se uchylujete dobrým směrem. V dnešní době je moderní mít virtuální sídlo společnosti. Jenže tady může nastat problém danou společnost fakticky najít a něco s ní osobně řešit.

Úspěch a dobrá pověst

Není dnes vůbec těžké podívat se, jak se společnosti daří. Podívejte se do obchodního rejstříku, zajímejte se o výroční zprávy a účetní závěrky. Také se rychle dozvíte, zda nebyla daná realitka v insolvenci nebo nevyhlásila bankrot. I to, že výsledky nejdou zveřejněny, by pro vás mělo být signálem… Anebo fakt, že je zapsána pod jiným jménem než pod jakým se prezentuje.

Při poptávání se mezi známými a kamarády se mnohdy dozvíte ledasco. To platí i při zjišťování si referencí. Stejně tak se můžete poohlédnout po referencích na internetu. Třeba na sociálních sítích nebo stránkách věnovaných realitám všeobecně.

Důležité pojištění

Tak jako je důležité, aby měla pojištění např. cestovní kancelář, i realitka jej má. Pozor na to, jestli s vámi uzavírá smlouvu realitní makléř jménem kanceláře na základě platné plné moci, nebo jen pod svým jménem. Pod svým jménem by odpovídal za příp. způsobenou škodu on, takže případné náhrady škody by bylo obtížené získat.

Než si vyberete realitku, pro jejíž služby se rozhodnete, nepodceňte přípravu. Vyplatí se to, jde totiž o obchod za „velké“ peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.