Moderní bydlení v domě s elegantními garážovými vraty

Stahovací garážová vrata

Bydlení je zajímavé téma, protože je to součást naší kultury, výsledek snažení stovek generací lidí před námi a v neposlední řadě i obraz každého z nás, jak si bydlení představuje a jak si ho také v konečné fázi vybudujeme. Historicky ho nelze chápat jako neustále stoupající křivku, ale jako postupně zvedající se vlnovku. Třeba hromadná výstavba sídlišť po roce 1960 znamenala ohromný skok dopředu, třeba jen tím, že milióny obyvatel měly denně k dispozici teplo, pitnou studenou i teplou vodu atd. Uteklo 50 let, a když i to se stalo samozřejmostí pro skoro všechny obyvatele ČR, míříme jako společnost výš. A teď chceme mít všechny vymoženosti „paneláku“, ale bydlet každý sám. To je vlastně účel satelitních městeček, kde jde také o prefabrikaci, ale v desítkách stejných nebo podobných domků, vlastně panelák naležato.

Bydlení a jeho vymoženosti

Tato satelitní městečka na první pohled připomínají vesnici, ale je to jen zdánlivě. Na vesnici chce mít dnes také každý člověk veškeré vymoženosti, vodovod, kanalizaci, internet, auto, garáž a garážová vrata. Ale jedno tu je, co satelitní městečko snad bude mít po sto letech, a to je tradice. Tradice, kdy nemyslíme jen zvyky nebo kroje, může být kladná – tvoje maminka kdysi mojí mamince, ale i záporná v tom, že tvůj děd mému dědu… Ale i tak, ať jsou tyto vztahy pěkné či nepěkné, tvoří duch vesnice nebo i malého města. A to je zase mezilidské spolužití, kdy se vracíme do minulosti, třeba i do těch paneláků, kdy tzv. uliční výbory pořádaly pro děti Dětský den, pro ženy MDŽ. Takže i ty paneláky mohou mít tradici.

Ale abychom se vrátili k tématu bydlení, měli bychom se zamyslet, co to slovo znamená? Je to to, co mám ve svých „čtyřech stěnách“ nebo to, co je kolem nás? Můžeme mít doma všechno, třeba i pro sebe dvoupatrový dům, vrata na zahradu i vrata garážová, ale nemáme sousedy. A jestli si myslíme, že soused je ten, kdo bydlí vedle, pak je to škoda. Soused by měl být ten, ke komu zajdeme na kafe, kdo nám pomůže třeba při opravě branky a my mu zas připojíme internet, jeho děti s mými dětmi vyhrají třeba turnaj stolního tenistu. Bydlení není to, co máme, ale to, jak můžeme v našem bytě a v určitém prostoru žít.

Autor úvodního obrázku: carywaynepeterson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.