Virtuální sídlo firmy umožňuje lacině využívat výhod atraktivní adresy. Před kontrolou vás ale neskryje.

Virtuální sídlo firmy představuje nejen pro začínající podnikatele finančně nenáročný způsob, jak dodat své firmě vážnosti, pojící se s lukrativní adresou. Subjektům v oblasti IT, účetnictví, poradenství a dalších oborů, v nichž lze pracovat na dálku, se může investice do virtuálního sídla vyplatit. V očích případných zákazníků může adresa například v centru Prahy dodat firmě na serióznosti. A to je zejména pro začínající podnikatele, kteří ještě nemají své jméno vybudované, nespornou výhodou. Poskytovatelé dnes navíc nabízejí celou řadu služeb, které virtuální sídlo přibližují tomu skutečnému. Co může virtuální sídlo nabídnout a co od něj naopak čekat nelze, prozradí tento článek.

Virtuální sídlo firmy je ovšem nutno volit obezřetně.

Mít virtuální sídlo nepředstavuje nic nelegálního ani zvláštního a spousta seriózních firem tohoto řešení využívá. Než se ale k případné volbě adresy odhodláte, je dobré vzít v potaz rovněž to, kolik dalších subjektů je již na stejném místě registrováno. V některých krajních případech se může jednat až o tisíce. Pokud si Vás bude potenciální klient prověřovat a zjistí tuto skutečnost, nemusí to pak působit právě nejlépe.

Spíše nežli se dělit o sebelukrativnější adresu s tisícovkou dalších firem je pak lepší uvážit, zda by nebylo lépe umístit své sídlo někam jinam.

Využijte i dalších doplňkových funkcí.

Pouhé umístění své firmy na virtuální adrese je jen základem a bezpochyby se vyplatí nezůstat pouze u něj. Poskytovatel sídla zpravidla nabízí celou řadu doplňkových služeb, které budete zcela jistě ještě potřebovat a které učiní z Vašeho virtuálního sídla de facto sídlo skutečné. Mezi ně patří například:

1. PŘEBÍRÁNÍ POŠTOVNÍCH ZÁSILEK

Poskytovatelé virtuálních sídel by měli svým zákazníkům obstarat přebírání doručené pošty a umožnit její vyzvednutí. Další možností je pak rovnou její přeposílání na adresu dle Vaší volby.

2. VYŘIZOVÁNÍ TELEFONŮ 

Většina poskytovatelů zaměstnává rovněž vyškolený personál, jenž má za úkol vyřizovat příchozí telefonické hovory, které pak buď rovnou přesměruje, případně Vás na ně upozorní třeba prostřednictvím SMS.

3. KRÁTKODOBÉ POSKYTNUTÍ PROSTOR

To, že v místě sídlíte pouze virtuálně, ještě neznamená, že nelze na omezenou dobu využít skutečné kanceláře či zasedací místnosti například za účelem obchodní schůzky. Seriózní poskytovatelé svým zákazníkům tuto možnost nabízejí.

4. RECEPCE

O případné návštěvníky Vaší firmy se postará personál recepce, který může rovněž uvádět hosty před sjednanou schůzkou.

5. ADMINISTRATIVNÍ ÚKONY

Skenování a kopírování důležitých dokumentů či jejich archivace, ale třeba i vedení účetnictví.

6. ZASTUPOVÁNÍ NA ÚŘADECH

Na základě plné moci jsou Vás někteří poskytovatelé schopni zastoupit i v úředních záležitostech před orgány státní správy, na poště, nebo dokonce i u soudu.

Virtuální sídlo nepředstavuje skrýš před daňovými kontrolami.

To je jeden z poměrně rozšířených omylů. Pokud si zařizujete virtuální sídlo pouze za účelem úniku před kontrolou, můžete být nemile překvapeni. Je sice pravdou, že u nově založených firem ve velkých městech je pravděpodobnost daňové kontroly nízká, zároveň ale stále platí, že budete-li na sebe v negativním smyslu upozorňovat, v hledáčku úřadů se ocitnete. Nehledě na fakt, že od roku 2016 se mohou podnikatelé dočkat daňové kontroly od libovolného finančního úřadu v republice.

Pokud tedy úřady nabydou dojmu, že se snažíte zřízením virtuální kanceláře účelově kontrolám vyhýbat, delegují kontrolu na úřad v místě Vašeho skutečného působení.

Vyplatí se tedy virtuální sídlo pořídit?

Začínající podnikatel v oboru, pro nějž je výhodné požívat prestiže atraktivní adresy, by měl tuto přinejmenším zvážit. Za zlomek nákladů na udržování trvalé kanceláře se může věnovat své práci prakticky odkudkoliv. Přitom stále platí, že poskytovatelé virtuálního sídla mu mohou nabídnout řešení i pro případ, kdy musí na své virtuální adrese fyzicky být.

Podnikáte? V jaké situaci byste o pořízení virtuálního sídla uvažovali? A které doplňkové funkce, nabízené k virtuálním sídlům, se podle vás vyplatí a komu? Sdělte nám svůj názor na v komentářích.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.