Záclony a závěsy: Pořídit si je, nebo se jim raději vyhnout?

Mnozí lidé si bez záclon a závěsů domov snad ani neumí představit. Místnosti by jim bez nich připadaly holé. Pro jiné představují přežitek a zbytečný lapač prachu, který do světa interiérového designu dávno nepatří. Kdo z nich má pravdu? Záleží na úhlu pohledu. Jak závěsy, tak záclony mohou domácnosti prospět. Ale musíte si umět správně vybrat.

Důvody, pro které si záclony a závěsy zamilujete

Jak již zaznělo v úvodu, záclony a závěsy mají především funkci dekorativní. Představují jednoduchý a finančně dostupný způsob, jak z interiéru vyhnat sterilitu a vnést do něj nenucenou eleganci. Obojí se vyrábí v různorodých provedeních a s trochou nadsázky lze říct, že si vybere opravdu každý. Zatímco některé varianty překrývají celou stěnu, jiné působí jako decentní doplněk. Výběr barev a dekorů je takřka nevyčerpatelný a široká je také nabídka materiálů.

Dalším důvodem, proč si záclony či závěsy pořídit, je poměrně efektivní stínění, a to nejen před slunečním svitem. K nezaplacení mohou být i po soumraku, kdy se do bytu přes okna vkrádá ostrý svit pouličního osvětlení.

Samozřejmě se nabízí také aspekt ochrany soukromí. Pomocí záclon a závěsů zajistíte, aby sousedé či náhodní kolemjdoucí neměli dění ve vaší domácnosti takříkajíc jako na stříbrném podnose.

A konečně podíl na termoregulaci. Záclony a závěsy sice nefungují tak efektivně jako jiné stínící systémy, ale přesto omezují pronikání intenzivních slunečních paprsků a zabraňují nadměrnému přehřívání místnosti.

Proč dát záclonám a závěsům stopku?

Pro jaké důvody je vhodné na záclony a závěsy zapomenout? Moc jich nenajdete. Pomineme-li fakt, že nemusí odpovídat vašemu vkusu nebo zapadat do stávající podoby domácnosti, nabízí se pouze jedna nevýhoda: usazuje se na nich prach, což mohou nést nelibě osoby s alergiemi. Obě bytové textilie je proto nutné je pravidelně prát. Tedy i sundávat a znovu věšet. Nic pro lenochy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.