Moderní obývací pokoj je ideální místem pro odpočinek

Moderní obývací pokoj

Nejen v účesech a odívání se projevují módní trendy, je to i ve vybavení a uspořádání bytu. Změny tady nejsou ale tak rychlé, protože jen málokdo si mění třeba vybavení obývacího pokoje za dobu méně než 10 let.
Pro většinu lidí je obývací pokoj místem, kde máme sedací soupravu a televizi, setkává se zde rodina a odehrávají různé akce, jako jsou schůzky s přáteli apod., proto se nesmí přes užitnost zapomínat na estetické hledisko. Moderní obývací pokoj je pokoj s maximální užitnou a estetickou hodnotou, má co nejdéle a nejlépe sloužit a měl by mít i snadnou údržbu.

Zjevným trendem posledních let jsou obývací pokoje spojené s kuchyní a jídelním koutem, kdy jde o jednu místnost, ale hlavně příjemné řešení pro ty, kteří rádi vaří a nechtějí přitom zůstat v uzavřené kuchyni. Móda mění barvy, dnes již mizí klasické dřevo, mezi novými designy najdeme i černou, která ale obývací pokoj dokáže překvapivě zútulnit. Jde o kombinaci s bílou, což může působit příjemně.

Při tvorbě návrhu je dobrá využít komunikačních čar, tedy spojení dveří tak, jak se nejvíce lidé místností pohybují. Tam se žádný nábytek nemá umisťovat, proto čím více dveří, tím větší problém.

Jaké zvolit rozložení prvků moderního obývacího pokoje?

Klasicky se dává k jedné stěně sedací souprava s konferenčním stolkem, proti ní televize a další zvuková technika, na doplnění ke stěnám nízký nábytek, popř. vyšší prosklená skříň nebo volně působící sekretář na uložení rodinných památek, knížek, které čteme apod. Prosvětlení místnosti zajišťuje prosklená stěna nebo velké okno.

Barevný obývací pokoj
Barevný obývací pokoj, autor: Barevný obývací pokoj

Jídelní kout může být součástí, pokud jde o místnost dostatečně velikou, jinak je volně přístupný portálem, kdy se i tak stává součástí prostoru. Kuchyň, jak jsme říkali, také bývá součástí obývacího pokoje, resp. jídelního koutu, ale někdo preferuje spíše propojení velkým servírovacím oknem ve zdi.
Podlaha je vždy v interiéru nejosvětlenější plochou, proto může být tmavší, než okolí. Nabízejí se různé plovoucí podlahy, menší i větší koberce laděné do podobného odstínu jako dřevěný nábytek. Kusový koberec u sedací soupravy může být výtvarně zajímavější, může doplňovat barevnost dekorací oken, přehozů přes sedací soupravu, obrazů apod.

Abychom z obývacího pokoje neudělali jen „televizní místnost“, není takový problém, je to možné tím, že jen jinak nastavíme pohovku a křesla, abychom si při sezení viděli do tváří a mohli spolu mluvit. Je to jistě lepší přístup i k návštěvám, protože obývací pokoje by měl být prostorem k setkávání než jen ke „koukání na bednu“.

Autor úvodního obrázku: Martial Colomb

Jeden komentář u “Moderní obývací pokoj je ideální místem pro odpočinek”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.