Co dělat, když je fasáda na vašem domě špinavá, vlhká a s plísněmi?

Snad každý majitel rodinného domku chce mít elegantní nejen interiér domu, ale také zahradu a fasádu domu. Bohužel zejména u starších staveb je mnohdy fasáda ve špatném stavu. Nejčastějšími problémy je velké zašpinění, plísně na fasádě a také vlhkost, která se drží uvnitř. Špína, vlhkost a plísně rozhodně fasádám neprospívají a čím déle jsou fasády těmito problémy narušovány, tím méně jsou odolné. Jak tyto nedostatky řešit? Je potřeba problémy řešit jeden po druhém a dodržovat správné pořadí. Jak na to?

Krok 1 – vyčištění fasády

Ze všeho nejdříve se zaměřte na čištění fasád. Než začnete s dalšími úpravami je zapotřebí, aby fasáda byla čistá, zbavená veškerých organických nečistot, prachu, mechů, pylů a ostatních nánosů, které se na fasádu neustále usazují. Je zapotřebí, aby výsledek čištění byl dokonalý. Ovlivňuje totiž nejen samotný vzhled fasády a její čistotu, ale také účinnost dalších opatření, která následují po čištění. Bohužel samotný proud vody z domácích vysokotlakých čističů k dokonalému výsledku nestačí. Na čištění fasád je nejvhodnější technologií tryskání, kdy je plocha čištěna směsí vody a sušeného abraziva. Jak probíhá čištění fasád touto technologií, se můžete podívat ZDE.

azdomy.cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

Krok 2 – opatření proti plísním

Dalším krokem při úpravách fasády je provedení opatření proti plísním. Nejvhodnější variantou je speciální protiplísňový nátěr. Ty pronikají hluboko do struktury fasády a starají se o zlikvidování plísní a zabraňují jejich opětovnému vytvoření. Myslete ale na to, že druh nátěru proti plísním musí být vybírán na základě několika kritérií. Mezi ně se řadí stáří fasády, materiál fasády, stupeň poškození plísněmi a další. Správný výběr potřebuje zkušenosti. Přenechejte raději výběr protiplísňového nátěru na odbornících v této oblasti.

Krok 3 – nátěr proti vlhkosti

Když bude vaše fasáda vyčištěná a ochráněná proti plísním, je třeba aplikovat ještě jeden nátěr fasády. Jedná se o nátěr proti vlhkosti. Fasády starších domů už ztratily svou původní odolnost proti vlhkosti a nátěry ji pomohou znovu obnovit. Ideální volbou je hydrofobní nátěr, který nejenže zabraňuje pronikání vlhkosti do struktury materiálu, ale dokonce vlhkost a vodu odpuzuje. Ta ani nezůstává na fasádě, ale okamžitě stéká dolů.

Provedením těchto tří kroků bude fasáda vašeho domu opět čistá a mnohem více chráněná, než v posledních letech.

Neváhejte svou fasádu ošetřit pomocí nanoimpregnace na fasády a dřevo. Zvýšíte tím nejen životnost fasády, ale prodloužíte intervaly, ve kterých fasádu čistíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.