Tepelná čerpadla – otázky a odpovědi

Tepelná čerpadla

Rozhodujete se o pořízení tepelného čerpadla či jste jen ve stádiu úvah o nejvhodnější technologii vytápění pro váš dům? V článcích, v diskuzích na internetu či dokonce na stránkách prodejců se vyskytují mýty a polopravdy o tom, jak tepelná čerpadla skutečně fungují, jaké výhody a nevýhody můžete očekávat a jak tepelné čerpadlo vlastně vybrat.

Tepelná čerpadla jsou alternativním zdrojem tepla – jsou zdrojem šetrným k životnímu prostředí, mají snadnou a nenáročnou obsluhu a navíc mají díky levnému provozu i přes vyšší pořizovací cenu dobrou návratnost investice. Zajímavou investicí může být tepelné čerpadlo pro někoho i díky vysoké životnosti.

Kde získat informace o tepelných čerpadlech

Prvním krokem při rozhodování o zdroji energie, pokud stavíte nový dům či začínáte s rekonstrukcí, by měl být kvalitní zdroj informací a kalkulačka. Na jednu stranu je dobré si nechat poradit na základě pravdivých informací (ať už od odborníka či z webových stránek) a na druhou stranu si veškeré investice a návratnost dobře spočítat. I zde platí léty ověřené „dvakrát měř, jednou řež“.
Jedním ze zdrojů, které vám mohou pomoci s rozhodováním je server Abeceda-čerpadel.cz, kde naleznete veškeré informace a odpovědi. Ať už se jedná o vysvětlující články, srovnání typů tepelných čerpadel či výsledky testů. Kromě toho na Abecedě naleznete také prospěšné rady o tom, které čerpadlo pořídit i při zohlednění finanční stránky věci. Ty otázky, na něž nenaleznete na webu odpovědi, vám mohou následně pomoci zodpovědět odborníci v odborné poradně.

Tepelná čerpadla a mýty

První z otázek a nejasností je většinou cena. Investice do tepelného čerpadla není zanedbatelná a jak již bylo uvedeno výše, kalkulačka by měla být vaším neustálým spojencem. Především v tom případě, kdy narazíte na nekvalitního dodavatele tepelného čerpadla, který s vámi neprojde návratnost vaší investice a nepomůže vám s vyčíslením veškerých nákladů. Takovému prodejci byste se měli vyhnout. Prodejce by v případě této investice měl být vaším partnerem a pomoci vám ve všech ohledech návrhu, instalace a servisu. Výsledkem vám pak může být návratnost vaší investice třeba za 5 až 10 let provozu.

Instalace tepelného čerpadla
Instalace tepelného čerpadla

Druhou nejčastější otázkou je pak nejspíše hlučnost. Zde je třeba se podívat na jednotlivá řešení/typy tepelných čerpadel a na kvalitě výrobce a firmy provádějící instalaci. Tedy jak hlučné je samotné čerpadlo (což je většinou dáno kvalitou výroby a technologie), kde bude čerpadlo umístěno a především, jak bude instalováno. Pozor je nutné dát především na to, aby po instalaci nebyl hluk a vibrace přenášeny na stavební konstrukci domu a tudíž i do obytných částí domu.

Schéma tepelného čerpadla
Schéma tepelného čerpadla

O ceně a návratnosti již byla řeč. Nedílným faktem je však i životnost čerpadla. V případě čerpadel od kvalitních výrobců s montáží a servisem od dobrého prodejce se není čeho bát. Tepelná čerpadla typu země-voda dosahují bez problému životnosti až 20 let, další oblíbený typ čerpadel vzduch-voda má ověřenou životnost až 15 let. Životnost je v každém případě dána především životností vzduchového kompresoru.

Jedním z častých mýtů, který koluje kolem tepelných čerpadel je ochlazování okolí či špatné fungování v průběhu zimy. Princip tepelného čerpadla je samozřejmě založen na odebírání tepla z okolí, ale nejedná se o ochlazení, které by nebylo kompenzováno velikostí prostředí, prouděním vzduchu, slunečním teplem a dalšími faktory. Důkazem je jistě i fakt, že až 90% novostaveb ve Švédsku volí pro vytápění právě tepelné čerpadlo. Vliv na zeleň v zahradě je dle zkušeností vlastníků tepelných čerpadel se zemním kolektorem taktéž minimální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.