Střešní okno rozzáří vaše pokrovní místnosti

Dřevěné střešní okno

Střešní okna jsou jednou z vymožeností nové doby, i když něco podobného bylo známé v minulosti. Jejich přínos ke spokojenému bydlení je bezesporný. Střešní okna se používají v podkrovních prostorách, kde jsou šikmé střechy, které se musí zabudovat do bytu. A může se použít při přestavbě starého podkrovního bytu, přestavby staré půdy na nový byt nebo úplně na novostavbu. Co od nich můžeme očekávat? Je to atraktivní řešení, díky němuž se prosvětlí často tmavé půdní prostory tak, aby odpovídaly všem požadavkům na moderní bydlení. Ale nejde jen o světlo, které tak jednoduše vpustíme do prostoru, střešní okna umožňují i snadné větrání a s vhodnými žaluziemi i stínění.

Má smysl volit plastová okna?

První plastová okna asi před padesáti lety měla jen dvoukomorové profily a dorazové těsnění, ale jejich kvalita neměla potřebné mechanické vlastnosti a tak velice ztrácely své schopnosti upotřebením. Asi po desíti letech se podařilo do výroby uvést nové středové těsnění, které již mělo zabudovanou skrytou středovou gumu uvnitř rámu. To umožnilo lepší ochranu před povětrnostními vlivy. Ty však měly negativní vliv na tato plastová okna, především to byly kyselé deště. Okna nebyla stálá a jejich struktura se hroutila.

Náš tip: Střešní okna jsou náročnější na údržbu, proto volte čistič oken na bázi nanotechnologie, který vám okna nejen vyčistí, ale zároveň naimpregnuje, aby vydržela déle čistá.

Dnešní výroba plastových oken nabízí nepřeberné množství velikostí, typů apod. V jádru jde ale jen o několik konstrukcí, tedy zejména pevná okenní křídla, otevíratelná okenní křídla, otevíratelně sklopná okenní křídla, sklopná okenní křídla a vertikální okenní křídla. Nabízejí se i další typy, jako jsou vertikálně posuvná okenní křídla, kyvná okenní křídla, horizontálně posuvná okenní křídla, horizontálně posuvná okenní křídla, horizontálně posuvná okenní křídla a další.

Dřevěné střešní okno - venkovní pohled, autor: Mattox
Dřevěné střešní okno – venkovní pohled, autor: Mattox

Nejdříve plánujte

Při projektování podkrovního bytu je třeba myslet na to, že šikmé střechy, resp. stropy mají své nevýhody, jde o snížený profil s horší možností pohybu, stavění nábytku, nehodí se právě proto do malých prostor apod. Ale to se dá vyřešit vhodnou vzdáleností oken od sebe a vnitřními příčkami.

Autor úvodního obrázku – dřevěné střešní okno: Mattox

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.