Střešní okno rozzáří vaše pokrovní místnosti

Střešní okna jsou jednou z vymožeností nové doby, i když něco podobného bylo známé v minulosti. Jejich přínos ke spokojenému bydlení je bezesporný. Střešní okna se používají v podkrovních prostorách, kde jsou šikmé střechy, které se musí zabudovat do bytu. A může se použít při přestavbě starého podkrovního bytu, přestavby staré půdy na nový byt nebo úplně na novostavbu. Co od nich můžeme očekávat? Je to atraktivní řešení, díky němuž se prosvětlí často tmavé půdní prostory tak, aby odpovídaly všem požadavkům na moderní bydlení. Ale nejde jen o světlo, které tak jednoduše vpustíme do prostoru, střešní okna umožňují i snadné větrání a s vhodnými žaluziemi i stínění.

Má smysl volit plastová okna?

První plastová okna asi před padesáti lety měla jen dvoukomorové profily a dorazové těsnění, ale jejich kvalita neměla potřebné mechanické vlastnosti a tak velice ztrácely své schopnosti upotřebením. Asi po desíti letech se podařilo do výroby uvést nové středové těsnění, které již mělo zabudovanou skrytou středovou gumu uvnitř rámu. To umožnilo lepší ochranu před povětrnostními vlivy. Ty však měly negativní vliv na tato plastová okna, především to byly kyselé deště. Okna nebyla stálá a jejich struktura se hroutila.
Dnešní výroba plastových oken nabízí nepřeberné množství velikostí, typů apod. V jádru jde ale jen o několik konstrukcí, tedy zejména pevná okenní křídla, otevíratelná okenní křídla, otevíratelně sklopná okenní křídla, sklopná okenní křídla a vertikální okenní křídla. Nabízejí se i další typy, jako jsou vertikálně posuvná okenní křídla, kyvná okenní křídla, horizontálně posuvná okenní křídla, horizontálně posuvná okenní křídla, horizontálně posuvná okenní křídla a další.

Dřevěné střešní okno - venkovní pohled, autor: Mattox

Dřevěné střešní okno – venkovní pohled, autor: Mattox

Nejdříve plánujte

Při projektování podkrovního bytu je třeba myslet na to, že šikmé střechy, resp. stropy mají své nevýhody, jde o snížený profil s horší možností pohybu, stavění nábytku, nehodí se právě proto do malých prostor apod. Ale to se dá vyřešit vhodnou vzdáleností oken od sebe a vnitřními příčkami.

Autor úvodního obrázku – dřevěné střešní okno: Mattox

Tags: , ,


About the AuthorNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to Top ↑

  • Vybíráte nové bydlení? Pak vám doporučujeme si prohlédnout dokončené developerské projekty Praha od firmy Sekyragroup!
    Vybíráte nové rodinné bydlení v Praze? Developer FINEP nabízí prodej domů v Praze za výhodné ceny!
    Stavíte nebo rekonstruujete? Pokud budete potřebovat rychle přistavit kontejner, využijte firmu Siegl kontejnery.
    Kvalitní posuvné interiérové dveře vám ušetří prostor v místnosti a můžete si je nechat vyrobit přesně na míru, dle vašeho přání!


  • Doporučujeme