Prosklení aneb solární energie není všechno – 1. část

Sklo je jedna z veličin, které jsou pro pasivní domy nesmírně důležité, jeho výběr, vlastnosti zasklení, vzduchová mezera, distanční rámečky, typ používaných skel, zabudování a vzduchová mezera hrají jednu z klíčových rolí při projektu a samotné realizaci pasivních budov. Proto bychom neměli brát prosklení objektu na lehkou váhu, ale nejprve si prostudovat všechny důležité informace.
Pokračovat ve čtení „Prosklení aneb solární energie není všechno – 1. část“

Jaká použít v pasivním domě okna?

Průvzdušnost funkčních spár určuje, nakolik těsné je připojení rámu okna ke zdi, ten je pro budovy, ve kterých je užito nucené větrání skoro desetkrát přísnější než pro objekty s přirozeným větráním. Tak je nasnadě, že dobré utěsnění má velký vliv na to, aby došlo k omezení tepelných ztrát, ale je to nezbytné i pro fungování větracího systému (nedojde tak k odsávání vzduchu spárami dveří či oken). Pro to, abychom dosáhli nízké průvzdušnosti spáry, se užívají třístupňové těsnicí systémy – vnější, středové a vnitřní těsnění. Vnitřní fólie zajišťuje vzduchotěsnost a parotěsnost (tam, kde dojde ke styku rámu okna, se kvůli zvukové i tepelné izolaci ještě použije pěna). Vnější fólie zabraňují průniku dešťové vody do spár a zároveň se zachová paroproustnost. Pokud je spára nedostatečně utěsněná, dojde opět ke zvyšování vlhkostního a tepelného toku a zase se setkáváme s plesnivěním stěn, rámů oken i parapetů. Také dochází ke snížení životnosti materiálů a konstrukcí.
Pokračovat ve čtení „Jaká použít v pasivním domě okna?“

Tepelně-technické vlastnosti výplní oken v pasivních domech

Pokud se bavíme o pasivních domech, pak jsou okna brána i z hlediska tepelně-technických vlastností a zároveň mají velký efekt na úplnou energetickou bilanci domu.
Pokračovat ve čtení „Tepelně-technické vlastnosti výplní oken v pasivních domech“

Závěsy do oken rozjasní vaše okna

Závěsy do oken dodají každému prostoru exkluzivní vzhled, připomínající třeba zámecké, japonské či extravagantní interiéry, ale mají i spoustu dalších výhod. Třeba jen prosté závěsy zvané „black-out“ (světlo nepropoustějící látka), jsou ochranou proti přímému slunečnímu svitu, různým světlům z ulice a hluku, proto jsou vhodné do místností, které mají sloužit k odpočinku či spánku, tedy od obývacích a dětských pokojů, kde splňují nejen užitkové, ale i estetické vlastnosti.
Pokračovat ve čtení „Závěsy do oken rozjasní vaše okna“